Pánska košeľa – nutnosť mužského šatníka
Počas celého dňa sa rozprávame iba s malým percentom ľudí, ktorých stretneme. Či chceme alebo nie, na ľudí robíme dojem aj svojím oblečením – hovorí sa tomu neverbálna komunikácia. Na základe toho, čo máte na sebe oblečené, si o vás robia určitú mienku a vedia povedať aká ste osoba, čo máte radi alebo aký máte vkus. Dajte si preto záležať, aby o vás oblečenie prezradilo to, čo chcete. Pánske košele sú jedným z najdôležitejších kúskov, ktoré by nemali chýbať v žiadnom pánskom šatníku. Mužov, ktorí denne nosia pánsku košeľu je oveľa viac než tých, ktorí ju nenosia alebo teda nosia iba príležitostne. Ženy milujú chlapov v košeliach – považujú ich za inteligentných, nezávislých a úspešných.
História pánskej košele
Klasická biela pánska košeľa je známa a všadeprítomná v pánskej móde. Jej vplyv bol výrazný najmä vo Viktoriánskej ére, kde bola dôležitým symbolom bohatstva, ukazovala rozdiely medzi spoločenskými vrstvami a bola mocným symbolom striedmosti a jednotnosti – aj napriek tomu, že bola skrytá pod oblečením. Čistá biela farba bola znakom mužskej vážnosti a iba osoba, ktorá bola majetná, si mohla dovoliť mať košeľu pravidelne opratú alebo dokonca vlastniť viac kusov. Zaujímavosťou je, že aj golier vyjadroval status hojnosti – čím vyšší a naškrobenejší, tým bohatší muž. Niekoľko rokov neskôr si už páni mohli vyberať aj z materiálu ako ľan či hodváb. V pánskych košeliach sa dokonca aj spávalo a kvôli tomu si ich museli často meniť, pretože muža súdili na základe čistoty jeho odevu.
Ako vieme, ktorá pánska košeľa je pre nás ta pravá?
Pri výbere pánskej košele sa určite neoplatí unáhliť. Kým kúpite tú správnu, poriadne si ju prezrite, vyskúšajte a až keď si budete na 100 percent istí, potom ju zoberte. Pánska košeľa vám musí dokonale sedieť na ramenách – to je najdôležitejšie. Nemala by byť príliš napasovaná a pohybovať by ste sa v nej mali úplne prirodzene. Naopak ani príliš voľná košeľa nevyzerá dobre a preto voľte zlatý stred. Ďalej zvoľte správnu dĺžku rukávov. Vystreté ruky vystrite pred seba – tak zistíte, či rukávy nie sú prikrátke. Rovnako si treba všímať dĺžku košele. Pánska košeľa určená na formálne podujatia je dlhšia, než neformálna košeľa. Je to preto, že sa nosí zásadne zapravená do nohavíc a tým, že je dlhšia, z nich pri sedení nevyskakuje.