Paralyzéry
Elektrický paralyzér je moderný obranný prostriedok ochromujúci a zneškodňujúci agresora silným elektrickým výbojom. Paralyzéry patria určite k najúčinnejším spôsobom sebaobrany, ochránia nielen pred útokom človeka, ale aj zvieraťa. Sú použiteľné aj cez silnú vrstvu odevu a ich účinok je možné dávkovať. Svetelný efekt a zvuk elektrického výboja paralyzéra je často dostačujúci pre odstrašenie útočníka, takže ku skutočnému použitiu ani nemusí dôjsť.
Ako paralyzéry fungujú?
Elektrošoky využívajú dočasné vysoké napätie a nízky prúd. Tak vzniká obrovské napätie, ktoré útočníka neusmrtí, len dočasne odradí, či už silnou bolesťou alebo dočasnou paralýzou. Existujú rôzne miesta na tele, ktoré sú citlivejšie a zraniteľnejšie ako iné, napr. rameno, miesta pod hrudníkom alebo boky. Vnútorný el. obvod paralyzéru je veľmi jednoduchý na základe oscilátora alebo násobiča napätia. Tu prebieha premena nízkeho napätia na vysoké kde el. obvod dokáže premeniť napätie 9V až na niekoľko 100 000V až 1 000 000V. Napájania sú rôzne a záleží na type paralyzéra a to buď 1,5V batériami, 9V batériami alebo vstavaným akumulátorom, kde sa ku produktu dodáva aj nabíjačka. Paralyzér na každého jedinca pôsobí inak a všetko závisí na viacerých faktoroch ako napríklad telesná zdatnosť, vlhkosť pokožky, hrúbka oblečenia, cez ktoré má náboj prejsť, stav batérií alebo akumulátora. Preto môžu byť účinky vždy iné a treba dávať obzvlášť veľký pozor.
Druhy paralyzérov
Paralyzéry delíme do dvoch skupín. Jednou sú klasické paralyzéry, ktoré sa používajú v priamom kontakte s osobou a fungujú tiež aj cez hrubšiu vrstvu oblečenia. Ďalšou skupinou sú tzv. Teasery, pomocou ktorých vystreľujete projektily priamo prepojené s paralyzérom elektrickým drôtom. Výhodou a hlavným rozdielom je, že útočníka zasiahnete až z 10 metrov, následne sa projektil jemne zaborí pod kožu útočníka a prenáša elektrický výboj až niekoľko miliónov voltov. Na Slovensku je však zakázané predávať a používať teasery, zatiaľ čo paralyzéry sú voľne predajné v rôznych Army Shopoch.