Pásový opar – ochorenie, ktoré môžete dostať iba raz za život

opar

Liečba písového oparu

Vo svojom okolí určite poznáte niekoho, u koho sa z času na čas objaví opar na perách. Možno sa to stáva aj vám, ak teda nepatríte medzi tých šťastnejších, ktorí opar nikdy nemali. Poznáme však viacej druhov oparov, ako napríklad pásový opar, ktorý je oproti oparu na ústach oveľa závažnejší a bolestivejší.

Pásový opar alebo Herpes zoster je vírusové kožné ochorenie, ktoré zapríčiňuje vírus Varicella zoster. Tento vírus je zodpovedný aj za ovčie kiahne, obvykle sa objavujúce u detí do jedného roka. Ovčie kiahne sa u človeka objavujú iba jeden krát za život, no vírus ostáva v tele, spí a môže sa vrátiť  v podobe pásového oparu. Rovnako ako ovčie kiahne, aj pásový opar sa u človeka objaví iba raz a potom už vírus z tela zmizne. Ochorenie môže vyvolať nejaký podnet, ako oslabená imunita (napríklad pri liečbe HIV), stres, porucha výživy a pod. Väčšinou sa objaví u ľudí po 50.

Pásový opar- príznaky a prejavy

Prvým príznakom ochorenia je bolesť a pálenie v mieste, kde sa pásový opar objaví. Najčastejšie sa objavuje na hrudníku, okolo očí, na krku, bedrách. No ak je ochorenie veľmi závažné, môže sa objaviť na celom tele. Objavuje sa v pásoch, preto pásový. Asi do 2 dní sa začnú objavovať malé červené škvrny, ktoré sa postupne plnia tekutinou. Tak vznikajú na dotyk bolestivé pľuzgieriky. Tekutina v nich postupne tmavne, pľuzgiere uschýnajú a vznikajú chrastičky. Typickými symptómami pri tomto opare sú malátnosť, vysilenie a zažívacie problémy.

opar

Liečba pásového oparu antibiotikami

Liečba a prenos ochorenia

Keď človek dostane pásový opar, liečbu by nemal odkladať ale začať s ňou okamžite. Na vírus lekár predpisuje antivirotiká, na potlačenie lokálnej bolesti sa používajú maste. Pokiaľ nastanú komplikácie, pacienta je potrebné hospitalizovať, často sa na utlmenie bolesti podávajú infúzie. Na rýchlejšie zaschýnanie pľuzgierikov sa používa tekutý púder. Taktiež sa doporučuje užívať vitamín B. Ochorenie nie je prenosné, no kontaktu s ľuďmi postihnutých pásovým oparom by sa mali vyhýbať ľudia, ktorí ešte neprekonali ovčie kiahne a taktiež tehotné ženy, pretože ochorenie môže byť nebezpečné pre nenarodené dieťa. Pre viac info ohľadom pásového oparu či ovčích kiahní, skúste navštíviť stránku stránky Modrý koník.