Perkusné zbrane, alebo ako si kúpiť kus histórie?
Prvé perkusné zbrane sa začali používať ešte v období okolo roku 1820 a používali sa do roku 1880. Toto obdobie už môžeme nazvať dávnou históriou. Ale k originálom sa dá prirovnať už len veľmi ťažko, ale to neznamená, že by v dnešnej dobe vyrábané presné repliky týchto zbraní v niečom zaostávali. Tieto zbrane na pušný prach sa však neradia medzi atrapy, či niečo podobné. Práve naopak, pomocou nových technológii sa upravujú k čo najlepšiemu výkonu. Pre väčšinu vlastníkov perkusných zbraní sa pomaly z tejto krásy stáva hobby. Toto hobby sa nerovná, čím viacej zbraní, tým silnejšie hobby, ale práve naopak, nadšenci sa zaujímajú o históriu takýchto zbraní. Kde sa s nimi bojovalo? Ktorá strana mala kvalitnejšie zbrane a v čom boli lepšie? Alebo potom, sú fingované boje na slávnostiach či výročiach?
Aké typy perkusných zbraní existuje?
Všetky typy perkusných zbraní sa tiež nazývajú aj „predovky“. Je to kvôli ich typickému nabíjaniu že sa zlomia a nabíjajú z predu. Okrem tohto majú všetky predovky spoločné ešte nabíjanie pušným prachom, ktorý funguje s pomocou perkusnej zápalky. Jedna špecifická vec, keďže sa jedná o strelnú zbraň, ale našťastie nepotrebujete byť vlastníkom zbrojného preukazu. Typy perkusných zbraní sú od pištoli cez revolveri, až po dlhé pušky či brokovnice. Všetky tieto zbrane majú spoločnú maximálnu strelu pri ústí zbrani do 7.5 J a pri plynových je to až do 15 J.
Perkusné zbrane a ich údržba a držba podľa legislatívy
Všetky tieto zbrane spadajú do skupiny D, čiže ich držba je dovolená aj bez zbrojného preukazu. Jediná podmienka je dovŕšenie 18 rokov života a občiansky preukaz. Veľmi dôležité, ak ste majiteľom takejto zbrane, je jej údržba. Najmenej raz za rok takúto zbraň treba vyčistiť ak sa nepoužíva. Ak však je zbraň používaná, je treba ju vyčistiť pred, ako aj po každej streľbe, aby ste sa vyhli komplikáciám. Prajem veľa šťastných a presných výstrelov z vašej zbrane.