Pestovanie zemiakov – hnojivo na zemiaky

hnojivo-na-zemiaky(1)

Pestovanie zemiakov doma na záhrade ako na to?

Či už ide o malých domácich záhradkárov alebo o veľké poľnohospodárske spoločnosti, cieľ je u oboch jednoznačný – dosiahnuť čo najvyššiu úrodu s čo najlepšou kvalitou zemiakov. K tomu v zrejme najväčšej miere napomáhajú hnojivá. Aké hnojivo na zemiaky je teda vhodné, čo mu pri pestovaní napomáha a kedy sa do pôdy zapracováva? O tom si môžete prečítať v nasledujúcom článku zameranom na hnojivá a pestovanie zemiakov.

Dôležité je organické aj priemyselné hnojivo na zemiaky

Pre pestovanie zemiakov je rovnako dôležité použiť organické hnojivo, ako aj priemyselné NPK hnojivo na zemiaky. Ako organické hnojivo sa najčastejšie používa klasický maštaľný hnoj a ako priemyselné hnojivo je najvhodnejšie NPK hnojivo na zemiaky. NPK znamená, že obsahuje tri pre pôdu najdôležitejšie látky (dusík, fosfor a draslík) presne v takom pomere, aký je pre zemiaky najvhodnejší.

Kedy a aké hnojivo použiť?

Organické hnojivá sa do pôdy pridávajú ešte pred sejbou, väčšinou na jeseň. Priemyselné hnojivo na zemiaky sa zasa väčšinou pridáva do pôdy až vo fáze BBCH 20 – 40, kedy je výška porastu približne 5 cm (na jar). Momentálne sa veľmi obľúbeným priemyselným hnojivom stalo hnojivo vyrobené na báze hnedých morských rias. To má na rastliny proti-stresový účinok, zvyšuje ich odolnosť voči nepriaznivým vplyvom počasia aj voči škodcom a chorobám, a tiež rôznymi spôsobmi napomáha k dosiahnutiu väčšej a kvalitnejšej úrody.

V tomto období (BBCH 20 – 40) sa odporúča pridať do pôdy aj listové hnojivo na zemiaky s obsahom bóru. Bór je totižto veľmi dôležitý pre rast vrcholov vňate a bez jeho prídavku býva konečná úroda zemiakov značne menšia.

Pre podporu imunity rastlín…

Hoci, ako som spomínala, NPK hnojivo na zemiaky vyrobené na báze morských rias je účinné aj pri ochrane zemiakov voči chorobám, pre ešte lepšie zaistenie ich „imunity“ vám odporúčam použiť pri pestovaní (2x) aj špeciálny prípravok určený pre prevenciu rastlín voči rôznym chorobám (hubovým, bakteriálnym, vírusovým atď.). Prvý raz ho môžete pridať spolu s NPK hnojivom a listovým hnojivom, druhý krát sa odporúča použiť už opri samotnom začiatku kvitnutia zemiakov.