Písacie stolíky – povinná výbava každého školáka

Nástup do školy je v rodine prváčika veľká udalosť. Treba kúpiť peknú školskú tašku, školské potreby, oblečenie a veľkú zmenu podstúpi aj detská izba prváka. Času na hry už nebude toľko ako doteraz a keďže dieťa potrebuje mať vo svojej izbe vlastný priestor, kde sa bude môcť v pokoji učiť a venovať sa svojim úlohám, je nutné izbu trošku preorganizovať. Najdôležitejším prvkom v izbe školáka je ako inak písací stôl. Písacie stolíky dnes nájdete v obchodoch v rôznych prevedeniach, to však ešte neznamená, že každý stôl je vhodný pre vášho školáka. Myslite na to, že písací stôl pre deti musí spĺňať určité parametre, aby dieťaťu čo najlepšie vyhovoval a to nie na jeden či dva roky, ale na čo možno najdlhšiu dobu.

písacie stoly

Písacie stoly pre deti vyberajte dôsledne

Ako nakupovať písacie stolíky?

Čo by ste si pri kúpe písacieho stola mali všímať ako prvé je jeho výška, ktorá by mala zodpovedať výške dieťaťa. Ide o to, že pri sedení za stolom by sa dieťa nemalo hrbiť, zbytočne nakláňať alebo sa inak cítiť nepohodlne, pretože to môže viesť k zlému držaniu tela či bolestiam chrbtice. Skvelým riešením sú napríklad písacie stolíky s možnosťou výškového nastavenia. S nimi si môžete byť istí, že stôl porastie spolu s vašou ratolesťou a vy tak nemusíte kupovať nový písací stôl v priebehu pár rokov. Výšku stola je však potrebné skoordinovať s výškou stoličky – tá by mala byť tak vysoká, aby dieťa dosiahlo celou plochou chodidiel na podlahu.

písacie stoly

Primerane k veku dieťaťa

Písacie stolíky – nech rozhodne školák!

Dôležitým parametrom je však aj materiál. Tu ale veľa záleží od toho, koľko ste ochotní za písací stôl minúť, pretože za kvalitu si samozrejme priplatíte. Cenovo najdostupnejšie sú písacie stoly z lamina, ktoré dostanete kúpiť už za pár desiatok eur, no určite nevydržia toľko, čo písacie stolíky z masívu. Nikto však od vás nečaká, že budete svojmu dieťaťu kupovať hneď dubový písací stôl, rovnakú parádu narobia aj mäkkšie dreviny ako napríklad smrek či borovica. Dizajn stolíka by vám mal ale odsúhlasiť aj váš školáčik, pretože v konečnom dôsledku to bude práve on, kto ho bude denne využívať, tak prečo by ste v tom mali mať hlavné slovo vy?