Plynová zbraň pre airsoftové hry

Určite si ešte mnohí pamätáme na striekacie pištole alebo ručné detské zbrane strieľajúce malé guličky, ktoré sa dali kúpiť v klasických hračkárstvach. Neskôr sa objavil známy paintball a v súčasnosti na popularite naberá airsoft. Čo je to vlastne airsoft a airsoftové hry?

Airsoft a makety ručných zbraní

Airsoft vznikol v Japonsku, ako reakcia na americký paintball. Pôvodne Japonci vyrábali makety reálnych zbraní v mierke 1:1, ktoré si každý mohol zavesiť na stenu ako dekoráciu. Postupom času zbrane zdokonalili tak, aby strieľali plastikové guličkové projektily. Najprv po jednej a neskôr i dávkou. Počas airsoftových hier priamo v teréne rozhodujú o výsledku zbrane a taktická a fyzická pripravenosť bojovníkov. Rovnako ako v painballe, sú v airsofte zvyčajne dve družstvá, ktoré stojí proti sebe. Väčšinou je hlavnou bojovou úlohou sa navzájom eliminovať. A špeciálna airsoftová zbraň je podstatnou súčasťou airsoftu.

plynová zbraň

Dlhá airsoftová plynová zbraň

Airsoftová plynová zbraň

Airsoftové zbrane sú podľa našich platných zákonov „plynové zbrane kategórie D“, ktorých vlastníctvo môže nadobúdať fyzická osoba staršia ako 18 rokov. Zbraní je na výber veľké množstvo od najrôznejších výrobcov. Takáto plynová zbraň je poväčšine vyrobená z veľmi pevného ABS plastu, ktorý zaručuje aj veľmi vernú podobu s reálnou predlohou. V súčasnej dobe sa na trhu začínajú presadzovať aj celokovové modely, ktoré ponúkajú nielen reálny rozmer, ale aj zodpovedajúcu hmotnosť.

Manuálna, elektrická a plynová zbraň

Airsoftové zbrane sa zvyknú podľa ich funkcie deliť na tri základné typy – manuálne, plynové a elektrické. Vo všetkých týchto zbraniach sa využíva tlak plynov k vystreleniu guličky z hlavne. Plynová zbraň využíva hnaciu silu špeciálneho stlačeného plynu. Manuálne a elektrické zbrane využívajú vzduch stlačený piestom, ktorý je hnaný pružinou. Manuálne zbrane je potrebné pred každým výstrelom natiahnuť. V prípade elektrických zbraní toto cez prevody obstaráva elektromotor napájaný zabudovaným akumulátorom. Elektrické zbrane sú najšpičkovejším, ale aj najdrahším typom airsoftových zbraní. Ich výhodou je automatická streľba, ktorá je najvernejšou napodobeninou streľby zo skutočných strelných zbraní.