Polarizované slnečné okuliare na ochranu očí
Leto je vo svojich šíkoch a vás už určite pália oči. Ak máte v pláne kúpiť si nové slnečné okuliare, možno by ste mali vedieť rozdiel medzi polarizovanými a nepolarizovanými slnečnými okuliarmi. Kľúčovým rozdielom je, že polarizované slnečné okuliare sú navrhnuté špeciálne na blokovanie žiarenia z odrazeného svetla, zatiaľ čo nepolarizované šošovky blokujú iba intenzívne svetlo. Kedy vám vedia polarizované okuliare pomôcť a ako vlastne takéto okuliare fungujú?
Čo takéto slnečné okuliare poskytujú?
Polarizované slnečné okuliare znižujú nepriaznivé efekty odrazeného žiarenia ako je napr. očné napätie, zvyšujú kontrast a zlepšujú vizuálnu jasnosť. Polarizované šošovky nielenže blokujú oslepujúcu žiaru, ktorá sa odrazí od horizontálnych povrchov ako sú chodník, cesta, sneh a voda, ale tiež výrazne znižujú namáhanie očí. Sú teda ideálne pre šoférovanie, bicyklovanie, lyžovanie, alebo život na pláži. Polaroidné šošovky zároveň zlepšujú okraje a kontrasty pre lepšie videnie a vnímanie farieb.
Obyčajné slnečné okuliare vás neochránia
Obyčajné okuliare vás totiž nechránia pred tzv. oslnením. Oslnenie je vizuálny stav spôsobený nadmerným a nekontrolovaným jasom. Ten sa zvyčajne vytvára tým, že zdroj svetla ako je slnko, projektor alebo blesk sa odráža od plochého povrchu, ktorý vytvorí škodlivé svetlo – tzv. žiaru. Takáto žiara môže spôsobiť veľké problémy, pretože vás môže na pár sekúnd oslepiť. Jedným zo skvelých príkladov nebezpečného oslepujúceho oslnenia, ktoré ľudia zažívajú bežne je samozrejme oslnenie pri šoférovaní, keď sa svetlo odráža od asfaltu.
Ako polarizované slnečné okuliare fungujú
Hlavnou výhodou polarizovaných šošoviek je, že znižujú efekt takéhoto nebezpečného oslnenia. Bežné slnečné okuliare nezablokujú oslnenie, len znižujú jas horizontálneho a vertikálneho svetla.
Polarizované šošovky zmierňujú oslnenie pomocou vrstvy chemického filtra, ktorá je aplikovaná alebo vložená do šošoviek slnečných okuliarov. Chemický filter na polarizovaných slnečných okuliaroch odstraňuje oslnenie absorbovaním prichádzajúceho horizontálneho svetla a zároveň umožňuje prechádzať vertikálnemu svetlu. To, čo sme vnímali ako oslnenie, sa zvyčajne odráža v horizontálnom svetle. Horizontálne svetlo, ktoré vytvára účinok oslnenia, je absorbované a anulované chemickým filtrom na polarizovaných šošovkách.
Dávajte si pozor na lacné polarizované okuliare
Lacné polarizované slnečné okuliare sa výrazne líšia od drahších šošoviek. Lacnejšie slnečné okuliare môžu mať len tenký chemický filter na jednej strane objektívu. Tenká vrstva môže poskytnúť len minimálny úžitok a dá sa ľahko vytrieť alebo poškriabať. Pri výbere takýchto okuliaroch si môžete všimnúť odchýlky v šošovkách, pretože zvyčajne sú to masovo vyrábané a vyrazené šošovky, ktoré majú nižšiu kvalitu.
Okuliare vyššej kvality majú filter laminovaný medzi dvoma vrstvami objektívu. Obal laminátu ho chráni pred poškriabaním. Čím je polarizačný filter silnejší, tým viac chráni objektív proti oslneniu.
Tmavšie šošovky nie sú znakom lepšej ochrany. Pred zakúpením sa opýtajte predajcu okuliarov alebo optometristu, ako sa polarizovaný laminát aplikuje na okuliare. Najlepšie a najjednoduchšie však pre vás bude, ak budete nakupovať od overených predajcov. Pokiaľ ide o ďalšie možnosti, polarizované okuliare sú k dispozícii v širokej škále farieb, materiálov. Sú ponúkané aj rôzne dizajnové šošovky.