Poľovnícke ďalekohľady – moderné technológie v klasickom dizajne

Radi sledujete horské panorámy, more, zvieratá alebo vtáky? Dnes už sú technológie, vďaka ktorým už poľovnícke ďalekohľady nestrácajú ostrosť smerom k okraju zorného pola. Ak si potrpíte na kvalitu, tak si overte, či daný ďalekohľad môže optimálne využiť celé zorné pole. Niektoré poľovnícke ďalekohľady sú vyrábané a kompatibilné pre ľudí, ktorí nosia okuliare.

Poľovnícke ďalekohľady – najobľúbenejší rozmer tejto kategórie

Ďalekohľady tejto kategórie sú vyrobené s veľkým dôrazom na vysokú svetelnosť a odolnosť. Boli vyrobené na používanie za zlých svetelných podmienok, za šera, hmly, za zlého počasia. Je to zabezpečené primeraným zväčšením a veľkým priemerom objektívu. Samozrejme veľkosť objektívu musí byť vhodná na pohyb lesom a krajinou. Preto sa stretávame s objektívom 50, 52 a 56 mm. Druhým dôležitým rozmerom je zväčšenie, ktoré je zvyčajne v hodnotách od 7x-12x. Volte radšej menšie zväčšenie, vďaka ktorému máme väčšiu svetelnosť a širšie zorné pole. Sú vodeodolné a taktiež odolné voči nárazom. Najobľúbenejším rozmerom tejto kategórie sú ďalekohľady 8×56, taktiež 7×50 (majú najväčšiu svetelnosť). Často sa využívajú aj rozmery 10×50, 10×56 a iné v závislosti od zvyku a požiadaviek jednotlivca.

poľovnícke ďalekohľady

Poľovnícke ďalekohľady si prešli modernými zmenami.

Čím sa líšia od turistických ďalekohľadov?

Turistické ďalekohľady sú o niečo menšie oproti poľovníckym. Od nich sa nevyžaduje tak veľká svetelnosť v horších podmienkach, ako keď sme na poľovačke v lese v ruke so zbraňou. Na druhej strane ich výhodou je menšia váha a kompaktnosť. Medzi najobľúbenejšie rozmery patrí 8×32, 8×42 a 10×42, poprípade ešte 12×42. Pri modele 12×42 ke nevýhodou menšie zorné pole (zhoršuje pozorovanie pohyblivých objektov). Dnes už množstvo turistických ďalekohľadov je vodeodolných a plnených dusíkom, čo je taktiež dôležité pri poľovníckych ďalekohľadov z dôvodu rýchlej zmeny počasia.

poľovnícke ďalekohľady

Poľovnícke ďalekohľady uľahčujú prácu poľovníkom i lovcom.

Vysvetlenie známych výrazov sklo hranolov

Ak by ste sa rozhodli siahnuť po ďalekohľadoch vyšších tried, tak by som vám rád upresnil známe používané výrazy. Výrazy, ktoré mám na mysli sú Bk-7 a BaK-4, ktoré majú lepšie optické vlastnosti. Výraz Bk-7 je bórové korunové sklo a BaK-4 baryové korunové sklo. V krátkosti BaK-4 je drahšie, má menšiu priepustnosť, väčšiu disperziu a index lomu než Bk-7, ale väčšinou sa používa pri kombinácií s Bk-7, ktoré je o niečo lacnejšie.