Popustite uzdu fantázii a použite dekoratívne omietky

dekoratívne omietky

Benátsky štuk – imitácia mramora

Ľudia si zdobia svoje domovy dekoratívnymi omietkami už veľmi dlhý čas. Majú mnoho výhod, a preto sú veľmi obľúbenou variantou na ozdobu steny či plafóna. Vďaka prijateľnej cene môžete dať priestor svojej fantázii a vytvoriť stenu podľa vašich predstáv. Vďaka dekoratívnej omietke viac vaše steny nebudú také obyčajné a nudné.

Výhodou dekoratívnych omietok je, že majú dlhú životnosť, a to aj preto, že sú odolné voči rôznym vonkajším vplyvom. Okrem toho nie sú citlivé na vodu, a preto pokiaľ máte dekoratívnu omietku v interiéri a nebodaj sa stane nejaká nehoda, stenu si môžete ľahko umyť. Širokú ponuku dekoratívnych omietok ponúka aj San Marco.

Dekoratívna omietka – benátsky štuk

Dekoratívne omietky majú svoj pôvod v Taliansku. U nás známou je napríklad Benátsky štuk (Stucco veneziano). Táto elegantná technika vyzerá luxusne, a preto sa okrem domácností hodí aj na zdobenie reprezentatívnych priestorov. Benátsky štuk imituje mramor, no napriek tomu, že je to imitácia, vyzerá vierohodne. Táto dekoratívna omietka sa môže nanášať na všetky druhy podkladov a môže sa aplikovať v rôznych farbách, či vzoroch.  Lesklá omietka pôsobí vysokým estetickým dojmom a s jej výberom budete určite spokojní.

dekoratívne omietky

Dekoratívne omietky oživia váš interiér

Ako na to?

Najvhodnejším podkladom je sadrová omietka, ktorá je hladká a nemá zbytočné nerovnosti. Na túto vrstvu sa potom nanáša akrylátový penetračný náter na spevnenie savosti. Za týmto nasleduje dekoratívna vrstva. Tú nanášame nerezovou špachtľou alebo nerezovými hladidlami, ktoré môžu mať rôznu šírku. Benátsky štuk nanášame v rôznych smeroch, no nie hocijako, ale tak, aby to vyzeralo rovnomerne. Potom nanášame ďalšie vrstvy. Záleží od vašej fantázie a farieb, ktoré chcete použiť. Dôležité je nechať jednotlivé vrstvy vyschnúť po dobu 24 hodín. Pripravte sa teda, že je to robota na pár dní. Po nanesení poslednej vrstvy celú plochu preleštíme čistou a suchou špachtľou, alebo hladítkom.

Ak si dáte na tejto práci záležať, vaša stena môže vyzerať naozaj dobre. V prípade, že si na to sami netrúfate, obráťte sa na odborníka, ktorý si s tým hravo poradí.