Projektilom pre kuše sú šípy a šípky
Kuša je mechanická strelná zbraň, vystreľujúce mechanickou silou špeciálne šípy s kovovými hrotmi. Kuše zohrali veľkú strategickú úlohu ako vojenská osobná zbraň v stredovekých vojnách. Ako lovecká zbraň sa používala až do 18. storočia. Táto chladná strelná zbraň využíva strelný princíp luku. Oproti luku umožňuje kuša napínať lučisko výrazne väčšou silou, pretože táto sila nie je priamo viazaná na silu strelca. K napínaniu tetivy kuší sa často používajú rôzne pomocné mechanické zariadenia, ako páky a kladkové navijáky.
Mechanické časti kuší
Lučisko a tetiva sú mechanické časti kuše. Spoločne kumulujú kinetickú energiu, ktorá je po uvoľnení tetivy odovzdávaná šípu. Akumulácia energie je umožnená pružnosťou zvolených materiálov tetivy a lučiska. Lučisko sa v skorších dobách najčastejšie vyrábalo z tisu, jaseňa a agátu. V dnešnej dobe sa používajú kompozitné materiály spolu so sklolaminátom a ich kombinácie. Tvar a použité materiály ovplyvňujú silu potrebnú pre natiahnutie kuše. Sila kuší sa udáva v librách [lbs], ďalej sa udáva dĺžka náťahu v palcoch a úsťová rýchlosť šípu.
Tetiva kladkovej kuše sa ovláda napinákom
Tetivou sa myslí povraz z prírodného či syntetického materiálu, ktorý odovzdáva energiu lučiska vystrelenému šípu. Prírodné materiály tetivy sú napríklad konské vlasy, šľachy, konope, hodváb či ľan. Tetiva sa pre dlhšiu životnosť a ochranu proti pretrhnutiu maže. Najčastejšie sa používa klasický včelí vosk, ktorý môže obsahovať aditíva pre predĺženie mazacieho cyklu. Prípravok k naťahovaniu tetivy kladkovej kuše, tzv. napinák, je pomôcka zložená zo sústavy kladiek s hákmi pre zachytenie tetivy, západkového mechanizmu, lanká, dvojica bubnov na namotávanie laniek a páky.
Z kuší vylietaváju šípy
Projektily, ktoré kuše vrhajú dopredu, sa nazývajú šípy a ich zmenšené podoby šípky. Šípy pre kuše bývajú asi 30 cm (12 palcov) dlhé a asi 1,5 cm (½ palca) široké valce z rôznych materiálov. Sú zakončené ostrými rôznymi druhmi hrotov na jednom konci a dvojicou či trojicou letiek a drážkou pre založenie do tetivy na druhom.