Prvé topánočky pre deti

Rôzne typy deformácie našich nôh vznikajú predovšetkým nosením obuvi, ktorá nám jednoducho dobre nesadne na nohu. Príčin, prečo tomu tak je, môže byť niekoľko. Obuv je buď príliš krátka, nevhodne úzka alebo hoci aj módne špicatá. Svoj význam má materiál zhotovenia, charakter podrážky a jej pružnosť. Na druhej strane aj príliš široká obuv, kde noha kĺže smerom ku špici, spôsobuje vážnejšie poškodenie nohy. Ďalšími rizikovými faktormi je preťažovanie nôh neprimerane dlhou chôdzou a státím, nadmerná telesná hmotnosť, nedostatok pohybu a chôdza naboso po tvrdých a rovných povrchoch. Ale všetko to začína úplne na začiatku. Podstatné totiž je, aké prvé topánočky pre deti s potrebnou znalosťou vybrali pre svoje ratolesti ich rodičia.

Prvé topánočky

Nesprávne zvolená detská obuv môže nôžky poškodiť.

Prvé topánočky pre deti

Dosť sa diskutuje a píše o tom, ako vyberať zdravotne nezávadnú obuv pre deti aj dospelých. Dostupné údaje lekárskych štatistík tvrdia, že aj keď sa takmer všetky deti rodia s úplne zdravými nožičkami, s pribúdajúcim vekom sa počet vád nôh zvyšuje. Publikovaným zistením je skutočnosť, že približne jedna tretina prváčikov prichádza do školy s nohami rôzne poškodenými, v dôsledku nosenia nesprávnej obuvi. Preto je dosť pravdepodobné, že pre mnohých rodičov je problémom rozpoznať pri nákupe zdravotne nezávadné topánky pre ich dieťatko. Možno si neuvedomujú, že prvé topánočky pre ich deti môžu poškodiť nohy ich dieťatka mnohokrát na celý život.

Prvé topánočky pre deti

Dôležitú úlohu hrá nielen materiál, ale aj podrážka a jej pružnosť.

Detská nožička má svoje zvláštnosti

Detská nožička má totiž určité zvláštnosti svojej stavby. Detská noha sa od nohy dospelého človeka líši v mnohých anatomických aj funkčných vlastnostiach. Noha dieťaťa veľmi rýchlo rastie, mení sa dĺžka, šírka a proporcie. Noha malého dieťaťa rastie v priemere 15 až 18 mm za rok, u starších detí o niečo menej. Kosti nohy malého dieťaťa sú dlho chrupavkovité, teda mäkké a schopné sa rýchlo deformovať buď obuvou, alebo nadmerným zaťažením. A to všetko by mali prvé topánočky pre deti zohľadňovať.