Puškohľad na vzduchovku a jeho kúpa

puskohlad-afg.skSlovo puškohľad je dobre známym slovom pre väčšinu poľovníkov, ale aj športových strelcov. Hoci sa to môže zdať zaujímavé, ale puškohľad sa stáva aj obľúbeným artiklom u amatérskych alebo sviatočných strelcov. Táto skupina sa zameriava na puškohľady pre vzduchovky. A práve začínajúci alebo amatérsky strelci bývajú najčastejšie pri kúpe puškohľadu zmätený.

Je puškohľad pre mňa využiteľný?

Toto by mala byť prvá otázka, ktorú si pri kúpe puškohľadu na vzduchovku treba položiť. Zamyslieť sa treba ako prvé na akú vzdialenosť budete strieľať. Pokiaľ stabilne strieľate na terč vo vzdialenosti 10 alebo 15 metrov, je úplne zbytočné snažiť sa nájsť vhodný puškohľad. Vďaka mechanickým mieridlám dosiahnete zasiahnuť spoľahlivo cieľ a kúpa puškohľadu sú zbytočne minuté prostriedky.

Práve vzdialenosti 15 metrov a viac sú tie, kedy je už vhodné siahnuť po puškohľade. Pri týchto vzdialenostiach sa už dá hovoriť o pridanej hodnote, ktorú prinesie puškohľad pre vašu vzduchovku a aj vašu streľbu. Samozrejme, však pokiaľ chcete mať na svojej vzduchovke puškohľad aj napriek tomu, že sa streľbe venujete na vzdialenosť kratšiu ako 15 metrov, nikto vám brániť nebude. Len si treba vybrať správny puškohľad.

puskohlad-afg.sk(1)Čo si všímať pri kúpe puškohľadu

Pri kúpe puškohľadu na vzduchovku ako aj inú zbraň je potrebné si všímať viacero detailov. Čo sa detailov týka, tak väčšinu nájdete v mojom staršom blogu, tu. Konkrétne sa jedná hlavne o vlastnosti optiky, montáž – teda jej výšku a ako tretia vlastnosť je paralax. Paralax však u drahších a kvalitnejších modeloch býva nulový, vďaka korekcii paralaxu.

Čo sa kúpy puškohľadu týka máte ešte ďalšie dve možnosti, buď si ho zakúpiť priamo so vzduchovkou, alebo sa obrátiť na kvalifikovaných predajcov. V každej dobrej predajni, vám určite ochotne a odborne poradia. Takže neskoršie problémy by vzniknúť nemali.

Pozor pri nástrele puškohľadu

Práve nastrelenie a montáž puškohľadu je z najväčšej časti zodpovedný za vašu spokojnosť a aj presnosť streľby. Preto nezabudnite venovať aspoň minimálne rovnakú pozornosť tejto činnosti akú ste venovali výberu puškohľadu. Prajem presnú mušku a príjemnú streľbu.