Pušková kuša má niekoľko dôležitých výhod

Kuša bola od pradávna hojne používaná pri love a boji. Dnes sa ale stali obľúbené aj pre zábavu a rekreačnú streľbu na cieľ. Kuše delíme na reflexné a kladkové kuše. Klasické reflexné  sú dosť limitované z hľadiska dostrelu, ktorý je závislý na sile strelca a jeho schopnosti natiahnuť lučište. Kladkové kuše sa naťahujú pomocou kladiek. Kladkovým systémom je možné zabezpečiť ďaleko väčší dostrel aj s menšou silou náťahu. Z kuše ​​sa strieľa šípmi, ale niektoré kuše dokážu strieľať aj oceľovýma guličkami.

kuša

Kuša v dnešnej dobe patrí k rekreačnému hobby.

Kuša má dlhý životopis

Kuše majú za sebou veľmi dlhú históriu. Už v dávnych dobách mali lovci a bojovníci potrebu zvýšiť výkon vystreleného šípu z luku. Či už pre lov zveri alebo na použitie v početných lokálnych bojoch. Snaha o dlhší a účinnejší dostrel šípu priviedla vtedajších vynálezcov k prvým typom tradičných kuší. Vývoj kuše sa postupne zdokonaľoval. Platí to aj pre súčasnosť. Aj keď sú dnešné verzie kuší určené hlavne pre športové a relaxačné účely. Každým rokom sa objavujú zdokonalené špičkové materiály a vylepšenia systémov kladkových kuší.

kuša

Kuša slúžila v minulosti hlavne na lov.

Pušková kuša je účinnejšia ako pištoľová

Účinok strely z puškovej kuše možno porovnať podľa niektorých odborníkov s účinkom 9mm striel z bežných pištolí. Medzi jediné tri nevýhody puškovej kuše patrí pomalé nabíjanie, hmotnosť a jej rozmery. Na našom trhu je pomerne veľký výber puškových kuší. Možno si vyberať medzi dvoma hlavnými typmi – kladkovou ​​a reflexnou kušou. Kuše sa podľa použitia delia na športové a lovecké. Pre survival účely priamo do prírodného terénu sa jednoznačne doporučujú reflexné kuše. Medzi niektoré výhody puškovej kuše patrí nízka hlučnosť streľby, vysoká účinnosť a priebojnosť vystrelených šípov, jednoduchá ľahká údržba a dostatok dostupných náhradných dielov. Začínajúci strelec môže byť úspešný pri streľbe na terč do niekoľkých desiatok metrov. Nie je potrebný zbrojný preukaz. Pušková kuša je zbraň, ktorá sa v niektorých situácia dá použiť aj na sebaobranu.