Pyrotechnika – bez nej Silvester neexistuje
Viete si predstaviť koniec starého roka bez veľkolepého polnočného ohňostroja? Je to veľmi obľúbená tradícia, ktorá má svoje miesto po celom svete. Zábavná pyrotechnika baví mladých, aj dospelých. Do rúk však určitým vekovým kategóriám nepatrí. Používanie pyrotechniky so sebou obnáša aj istú dávku zodpovednosti a pri porušení predpisov hrozia popáleniny a rôzne zranenia. Taktiež je dobré poznať tieto predpisy aj z finančného hľadiska. Veď koho by potešila 500 eurová pokuta po ekonomicky namáhavých vianočných sviatkoch. Pyrotechnika sa však nepoužíva len pre zábavu a na Silvestra.
Pyrotechnika a jej druhy
Zábavná pyrotechnika sa využíva aj pri oslavách rôzneho druhu. Napríklad ohňostroj pri otvorení letnej sezóny, alebo na záver veľkých spoločenských podujatí. Obľúbená je aj medzi futbalovými fanúšikmi, ktorí radi pašujú dymovnice do priestoroch futbalových štadiónov. Pyrotechniku (delobuchy) využívajú aj poľovníci, či turisti, ktorí sa nachádzajú v lesných oblastiach, kde hrozí výskyt medveďov, aby ich mohli ľudia odplašiť preč a vyhnúť sa tak napadnutiu. Vojenské oddiely využívajú napríklad svetlice a dymovnice, ktorými navádzajú vrtulníky na pristátie v požadovaných bojových zónach. Najpreferovanejšou pyrotechnikou počas Silvestra však naďalej zostávajú prskavky, ktoré vedia ideálne dotvoriť aj vianočnú atmosféru a riziko zranenia je pri nich minimálne.
Zákazy pri používaní pyrotechniky
Pyrotechnika nie je len zábava, ale sú to aj povinnosti, ktoré musí spĺňať každý, kto si ju zakúpi. Základným pravidlom je využívanie pyrotechniky v exteriéroch. Čiže v žiadnom prípade nie v uzavretých priestoroch kde hrozí riziko podpálenia interiéru a s tým spojené riziko veľkých škôd, či už na nehnuteľnostiach, alebo na ľudských životoch. Detom od 12 rokov smú predajcovia predávať predmety prvej triedy, medzi ktoré patria napríklad prskavky, lietajúce motýle alebo búchacie guličky. Na zakúpenie rímskych svetlíc, petárd, rakiet, či bengálskych ohňov musí byť pri kúpe prítomná osoba staršia ako 18 rokov. Treťou používateľskou kategóriou sú profíci. Pre nich je určená pyrotechnika treťej a štvrtej kategórie.
Na manipuláciou s takýmito predmetmi potrebujete platné osvedčenie, teda licenciu. Jedná sa najmä o ohňostroje, ktoré používajú mestá a obce na svoje oslavy. V prípade ak sa chystáte využiť vami nakúpené pyrotechnické predmety, zistite si zákazy ohľadom používania pyrotechniky vo vašej obci. Môžu sa líšiť v zákazoch používania v určitých hodinách, taktiež sa rôznia pokuty. Pre pyrotechniku nemusíte chodiť do kamenných obchodov, ale môžete si ju zakúpiť počas celého roka v špecializovaných online obchodoch, kde vám odborníci ochotne poradia.