Rekonštrukcia bytu – skôr ako začnete

rekonštrukcia bytu

Ak budete pri rekonštrukcií niečo búrať, určite myslite na stavebné povolenie

Kto by netúžil po peknom a zároveň praktickom bývaní? Či už renovujete byt z estetického alebo funkčného hľadiska, vždy sa snažte myslieť reálne. Mnoho ľudí robí totižto pri rekonštrukcii bytu veľkú chybu a to tú, že priestor neprispôsobia potrebám a počtu členov domácnosti, ale snažia sa hlavne, aby byt vyzeral úchvatne. V snahe ohromiť nejedna „kreatívna“ rekonštrukcia bytu skončila nevkusným nezdarom. Treba si uvedomiť, že v byte budete žiť vy a nie vaše návštevy a preto sa pri prerábke bytu snažte, aby bolo vaše bývanie hlavne pohodlné, praktické a zároveň aj pekné. Na začiatku rekonštrukcie si treba určiť reálny finančný limit, no k tomu prirátajte aj malú rezervu pre neočakávané výdavky – vždy sa nejaké vyskytnú.

Rekonštrukcia bytu – treba ju ohlásiť?

Rekonštrukcia bytu môže zabrať aj niekoľko týždňov, či mesiacov a vašim susedom poriadne znepríjemniť život. Žiadny zákon vám neprikazuje oznámiť im, že sa chystáte prerábať byt, no v rámci dobrých susedských vzťahov im to radšej dajte vedieť. Treba si uvedomiť, že v bytovke nežijú len pracujúci ľudia, ale aj dôchodcovia a ženy na materskej dovolenke s malými deťmi a práve oni musia znášať všetok buchot, vŕtanie a prach. Okrem susedov však oznámenie musíte podať aj na stavebnom úrade. Napríklad ak sa chystáte zbúrať nejakú stenu alebo zväčšiť otvor na dvere, určite to nepôjde bez stavebného povolenia. Pred každým búraním sa radšej poraďte so statikom, aby ste sa neskôr vyhli problémom. Povolenie a ani ohlásenie na stavebnom úrade nepotrebujete, ak idete meniť podlahu, stierky na stenách, okná alebo robiť bežné malé zmeny v byte. Za stavebné povolenie sa platí niečo cez 20 eur, no ohlásenie na stavebnom úrade je zadarmo.

rekonštrukcia bytu

Vyčlente si dostatok financií, aby rekonštrukcia bytu dopadla podľa vašich predstáv

Rekonštrukcia bytu – nešetrite!

Rekonštrukcia bytu je väčšinou finančne náročná. Ľudia často podceňujú výšku skutočných výdavkov na rekonštrukciu. Ideálne je nastaviť rozpočet tak, aby ste nemuseli zľaviť zo svojich predstáv. Ak však zistíte, že na ich realizáciu nemáte dosť peňazí, zvážte, či rekonštrukciu neodložíte. Ak ste nútení robiť kompromisy pre financie a kupovať lacné a nekvalitné vybavenie, ktoré sa vám v skutočnosti možno ani nepáči, bude vás to čoskoro mrzieť. Práve preto je dôležité určiť si 10 alebo 15 percentnú rezervu. Ak ju nevyužijete, dobre pre vás, môžete si zvyšné peniaze odložiť. No ak sa vyskytnú nejaké neočakávané výdavky, budete na ne pripravení a vyhnete sa stresu.