Rekonštrukcia chalupy – zachovajte jej štýl a autentickosť

Aj vy snívate o romantickej chalúpke či dreveničke uprostred prírody niekde na lazoch alebo blízko pri lese a potôčiku, kde by ste mohli spolu s rodinou tráviť voľné víkendy, sviatky aj dovolenky? Niekedy však nemusí zostať iba pri snívaní, skúste si sen o vlastnej chalupe splniť tým, že si kúpite staršiu chalupu, ktorú si budete postupne rekonštruovať. Kúpa starších, pôvodných dreveníc či chalúp v niektorých veľmi pekných a turisticky nie až natoľko frekventovaných lokalitách Slovenska nie je investíciou, ktorá by váš rozpočet zruinovala, oveľa väčšou investíciou je samotná rekonštrukcia chalupy. Všetko však závisí od jej rozsahu, zistite preto vopred, čo všetko bude možné v chalupe zachovať (napr. podlahy, drevené trámy, krov) a čo bezpodmienečne vymeniť či zrekonštruovať.

rekonštrukcia chalupy

Rekonštrukcia chalupy nemusí znamenať moderný dizajn

Rekonštrukcia chalupy – zachovajte jej štýl a autentickosť

Rekonštrukcia chalupy je náročná, ale veľmi pekná cesta za vlastným, romantickým, víkendovým bývaním v prírode mimo ruchu veľkomiest. Jej náročnosť však do istej miery závisí nielen od samotného stavu chalupy, ale aj od našich nárokov a keďže väčšina z nás túži po romantickom ale zároveň aj dostatočne komfortnom víkendovom sídle, je potrebné nájsť správnu rovnováhu, pri ktorej rekonštrukcia chalupy zabezpečí vyšší komfort bývania, pričom ale ostane zachovaný vidiecky štýl a autentickosť chalupy. Ak napríklad chcete zachovať pôvodný drevený ráz chalupy, určite nemôžete klasickým spôsobom zatepliť fasádu chalupy, ale skôr sa zmerajte na vnútorné zatepľovacie – termo omietky. Vyvarovať by ste sa mali aj používania moderných napr. plastových materiálov, iste aj sami uznáte že plastové okná by k predstave romantickej chalúpky asi veľmi nepristali.

rekonštrukcia chalupy

Pôvodný dizajn a originalitu si môžete ponechať aj po rekonštrukcii

Dokonalá do posledného detailu

Správne prevedená rekonštrukcia chalupy musí byť dokonalá do posledného detailu a týka sa to rovnako interiéru ako aj exteriéru. Vonkajší záhradný či terasový nábytok by mal tiež korešpondovať s vidieckym štýlom, takže miesto moderných záhradných setov z umelého ratanu si zvoľte radšej klasické drevené záhradné sedenie, ktoré do prostredia chalupy dokonale zapadne. Prírodné materiály, ako je kameň a drevo by mali v byť v absolútnej prevahe, nezabudnite si preto vždy zaobstarať naozaj kvalitné a odolné farby na drevo, ktoré sa na chalupe určite zídu.