Rekonštrukcia malého bytu – čo z toho bude?

Aj vy sa niekedy divíte nad nepraktickou až smiešnou kompozíciou niektorých bytov? V dnešnej dobe mnohí nakupujú staré byty a púšťajú sa do kompletnej rekonštrukcie. Rekonštrukcia malého bytu je často veľkou výzvou ale aj veľkou transformáciou a dobre obnovený byt môže vyzdvihnúť jeho hodnotu až o polovicu. Na začiatok si premyslite čo je v byte pre vás najdôležitejšie. Je to veľká spálňa, kuchyňa alebo spoločenská miestnosť? Od toho sa môže vaša rekonštrukcia ďalej odvíjať. Keďže ide často o otvorenie priestoru a zrušenie rôznych priečok a stien, rekonštrukcia malého bytu by mala deliť dennú časť (kuchyňa a obývačka) od tej nočnej (spálňa).

rekonštrukcia malého bytu

Pri rekonštrukcii malého bytu je kuchyňa a kúpeľňa najdôležitejšia

3 malé izby alebo jedna veľká?

Najhlavnejšou zmenou pri rekonštrukcii malého bytu je pravdepodobne otvorenie priestoru pre viac svetla, priestrannosti a vzdušnosti. Je zbytočné snažiť sa vytvoriť alebo ponechať 3 mini izby v malom byte a všetko tak mať stiesnené, tmavé a pomerne ťažké pri hľadaní vhodného nábytku. Je omnoho lepšie, ak rekonštrukcia malého bytu poskytne radšej jednu izbu a veľký otvorený priestor obývačky s kuchyňou, kde si pohodlne môžete uložiť nábytok, zavesiť obrazy na stenu a stále mať pocit luxusu a vzdušnosti. Stále sa však snažte ušetriť miesto nenápadnými vylepšeniami, ako napr. rohový nábytok. S dnešnými modernými technológiami nepotrebujete celú TV zostavu, môžete si TV zavesiť rovno na stenu, alebo miesto kuchynského stola veľký kuchynský pult s barovými stoličkami. Svetlé farby na stenách a drevená podlaha miesto kobercov je taktiež dobrým krokom pri rekonštrukcii malého bytu. Výrazné farebné steny, lemovanie, či tapety môžu priestor opticky zmenšovať.

rekonštrukcia malého bytu

Otvorený priestor ponúka viac

Rekonštrukcia malého bytu až do posledných dizajnových úprav

Rekonštrukcia malého bytu musí byť dôkladne premyslená až do posledných detailov. Každý prešľap vidieť totiž dvojnásobne. Nehľadajte veľké rafinované vzory a a skladačky. Zamerajte sa na jednoduchosť, ľahkosť, minimalistický dizajn, tón v tóne, prípadne jeden výraznejší kúsok pre zaujímavosť. Nezamýšľajte sa zbytočne nad možnosťami, ako do malého bytu vložiť čo najviac nábytku, pomôcok a doplnkov, mohli by ste to prekombinovať a naopak pokaziť. V malých bytoch skutočne platí „menej je viac“.