Rozvodné skrine súčasťou domácnosti

Súčasťou každej jednej domácnosti , bez ktorých to správne fungovanie nie je možné sú rozvodné skrine. Aké sú možnosti pri ich výbere?

Sú vyrobené z rôznych materiálov a veľkostiach podľa určenia. Rozvodné skrine sú interiérové (montované pod omietku alebo nad omietku) a exteriérové. Sú určené na umiestnenie elektromerov, rozvádzačov, prúdových chráničov, zbernicových systémov a relé. Vyrábajú sa v rôznych šírkach a výškach, kde sú pod sebou umiestnené prístrojové lišty od 1-6 a počtom modulov od 8-144, ktoré sa potom vkladajú do líšt a ktoré musia byť správne označené a usporiadané prehľadne.

Rozvodné skrine

Rozvodné skrine sú interiérové (montované pod omietku,alebo nad omietku) a exteriérové.

Čo musí mať rozvodná skriňa

Každá rozvodná skriňa musí mať stupeň ochrany, tzv.stupeň krytia, ktorý sa vyjadruje IP kódom.Tvoria ho dve číslice, z ktorých prvá určuje ochranu pred vniknutím rôznych predmetov a druhá stupeň ochrany pred vniknutím vody. Exteriérové skrine musia mať vyšší stupeň krytia, nakoľko musia odolávať vonkajším vplyvom a musia byť umiestnené tak, aby boli voľne dostupné.

Kde sa montujú rozvodné skrine

Montovať by sa mali na miesta, kde je k nim ľahký prístup. Interiérové rozvodné skrine sa väčšinou montujú do vstupných priestorov príbytku.V žiadnom prípade sa neodporúča montovať rozvodné skrine do obytných priestorov ako sú izby, šatníky, kúpeľne, či garáže. Exteriérové sa umiestňujú na hranici pozemku do plotu, aby mali pracovníci elektrární dobrý prístup k umiestnenému elektromeru. Montáž zariadenia treba nechať na elektroinštalatéra, ktorý má potrebné vzdelanie, neodporúča sa inštalovať rozvodnú skriňu svojpomocne. Predídete tým zbytočným problémom, ktoré by mohli vzniknúť.

Rozvodné skrine v rôznych farbách a prevedeniach.

V dnešnej dobe sa rozvodné skrine vyrábajú v rôznych prevedeniach a farbách.

Materiály rozvodnej skrine

V dnešnej dobe sa rozvodné skrine vyrábajú v rôznych prevedeniach a farbách. Už dávno to nie sú iba sivé plechové skrine. Do interiérov je možnosť inštalovať skrinky s rôznymi dvierkami napr. z leštenej nehrdzavejúcej ocele, s bielymi dvierkami ktoré sú najvhodnejšie a najčastejšie  kombinované s bielou omietkou, či možnosťou vložiť do dvierok obrázok. Pre typ rozvodnej skrine, ktorá obsahuje svetelnú signalizáciu, je vhodné zvoliť priehľadné dvierka. Tie nám umožnia vizuálnu kontrolu vo vnútri rozvodnej skrine bez jej otvorenia.