Sedačky, stoličky, kreslá, gauče, hojdačky, pohovky, sedadlá… pre naše zadnice
Základné druhy sedačiek
Možno, že si to ani poriadne neuvedomujeme, koľko hodín denne niekde sami alebo s niekým niekde presedíme. V aute, robote, kaviarni či reštaurácii, doma v pohodlí a bezpečí nášho bytu. Preto by mali byť sedačky koncipované tak, aby umožňovali pohodlné sedenie pri dokonalom zachovaní fyziologických procesov v ľudskom tele. Veľmi všeobecne je možné rozdeliť sedačky na tieto základné druhy:
- sedačky a lavice bez operadiel,
- stoličky a lavice s chrbtovými operadlami,
- stoličky a lavice s laketníkmi,
- kreslá a pohovky.
Rozmery, kvalita a celkový charakter sedačiek
Sedenie neodmysliteľne patrí k civilizačným prvkom, ktorým sa môžeme len s ťažkosťami ubrániť. Aby sme sedeli pohodlne a pritom si ničili zdravie minimálne, musíme si zabezpečiť vhodný typ stoličky, kresla, sedačky či pohovky. Niektoré sedačky sú samozrejme vyrábaný len na efekt. Výrobcovia nábytku tým chcú na seba upútať pozornosť a demonštrujú tak kam až môže extravagantný dizajn zájsť.
Kvalitné sedačky
Pri navrhovaní sedačiek treba vychádzať z kompromisu medzi rôznymi proporciami.
Z hľadiska antropometrie, čo je veda skúmajúca rozmery ľudského tela v rozložení dôležitých nosných proporcií, sú dôležité tieto rozmery: výška sedenia, hĺbka sedadla, šírka sedadla, šírka operadla, výška a šírka bedrovej opierky, sklon sedadla smerom dozadu, sklon bedrového opretia, sklon hrudníkového opretia a výška opierky na ruky.
Základnou otázkou rozmerov nábytkových predmetov je ich pomer k telesným rozmerom užívateľa a rozmerový vzťah k prostrediu, v ktorom sa bude používať. Rôznorodosť telesných charakteristík užívateľov sedačiek často spôsobuje, že sa ťažko stanovujú rozmery sedacieho nábytku tak, aby vyhovoval všetkým užívateľom.
Výška sedenia
Základným rozmerom pre tvorbu sedačky je výška sedacej plochy. Pri správnej voľbe výšky sedadla spočíva väčšina váhy ľudského tela predovšetkým na sedacích hrboľoch. Aby sedadlo poskytovalo dobrú oporu, mala by byť jeho výška o niečo menšia ako dĺžka nohy po koleno.
Vyššie osoby môžu sedieť na nižších sedačkách a to bez výrazného nepohodlia. Naopak u užívateľov menších výškových rozmerov dochádza k nežiaducemu stláčaniu podkolenných ciev okrajom sedadla. K výraznej nepohodlnosti sedenia prispieva aj to, že menšie osoby nedočiahnu nohami na zem. Nízke sedadlo, kde je sedenie v čiastočnom predklone, tlačí stehná na brušne partie tela.
Výška stoličky sa odvodzuje z telesných rozmerov priemernej ženskej populácie a je v úzkej súvislosti s výškovými rozmermi stola. Výška sedadla sedačky je v priamej závislosti na polohe ktorú umožňuje operadlo sedačky záklonom operadla. Pri sedadlách s väčšími sklonmi (kreslá) sa sleduje závislosť výšky sedadla na sklone operadla. Nemalo by dochádzať k zvyšovaniu tlaku na spodnú plochu stehien a aby bolo možné pohodlne sadať a vstávať. Pri tomto type sedačky nie je stanovená spoločná výška ako u stoličiek. Rozdielnosť výšky by mala umožňovať výber podľa individuálnych potrieb jednotlivých sociálnych skupín užívateľov sedačky.