Senzory na parkovanie pre vašu lepšiu bezpečnosť

Aj vy ste mali vo zvyku pozerať sa na doplnkové príslušenstvo do auta „cez prsty“? Nie všetko je len o dizajne a vyhodených peniazoch za to. Príkladom sú senzory na parkovanie, ktoré zabezpečujú pohodlnejšie a bezpečnejšie cúvanie. Vďaka nim sa znižuje riziko oškriabaných áut na parkoviskách alebo tvrdých nárazov do obrubníkov. Detekujú prekážku v dostatočnej vzdialenosti, pričom vodič je na ňu upozornený akustickou a neraz aj vizuálnou informáciou.  

Senzory na parkovanie
Senzory na parkovanie Vertex XD 364 LED GRAF displej

Senzory na parkovanie často zachránia viac, než si myslíme  

Nejde len o samotnú škodu na aute až nehodu, ale aj o jej odstránenie a riešenie s tým spojenej administratívy. Do istej miery vám týmto nepríjemnostiam pomáhajú predchádzať kvalitné senzory na parkovanie. Ich princíp sa zakladá na vysielaní zvukových vĺn. Senzory ich vysielajú a v momente odrazu od prekážky ich vrátia. Medzitým prebieha prepočítavanie, za aký čas sa zvukové vlny vrátia. Výsledkom je vyhodnotená vzdialenosť od prekážky.  

Senzory na parkovanie
Senzory na parkovanie Vertex XD 368 LED GRAF 14/18

A čo nasleduje po zaznamenaní prekážky? 

Senzory na parkovanie zahája akustický varovný signál. Jeho intenzita závisí od aktuálnej vzdialenosti od prekážky. Môže ísť o pípanie, ale aj o nepretržitý tón, keď je prekážka v kritickej blízkosti. Aby sa vaše bezpečie pri cúvaní znásobovalo, okrem akustickej signalizácie sa používa aj LED displej s číselným vyobrazením. Mnohé zároveň indikujú, na ktorej strane sa prekážka nachádza.  

Aké senzory si namontovať?  

Senzory na parkovanie poznáme úplne minimálnych rozmerov približne od 12 – 19 mm. Predstavujú tak veľké výhody, čo sa týka montáže a výsledného dizajnu v aute. Montujú sa k nárazníku a sú dostupné v bežných odtieňoch áut. Novšie rátajú aj so zaobleným profilovým nárazníkom.  

Dobre však zvážte, ktorému predajcovi dáte prednosť! Mali by vás vybaviť kompletným balením. Okrem štyroch senzorov na parkovanie nájdete vo výbave riadiacu jednotku, displej a návod na použitie.