Skrinka na topánky – botník

Topánky, topánky a zase topánky. Sú všade – tenisky, lodičky, balerínky, poltopánky, jesenné kotníkové čižmy, zimné čižmy či gumáky. Ak to všetko ešte vynásobíte počtom rodinných príslušníkov, vyjde z toho veľmi zaujímavé číslo. Nikto nemá rád, keď v predsieni neustále zakopáva o topánky ostatných, preto je čas, aby ste si zaobstarali botník alebo ako my Slováci hovoríme, skrinku na topánky. Obuv bude mať konečne svoje miesto a vy zase poriadok vo vašej predsieni. Ako a podľa čoho si teda vybrať skrinku na topánky? V prvom rade treba samozrejme myslieť na veľkosť. Skrinka na topánky by mala byť dostatočne veľká, aby ste tam odložili všetku vašu obuv a to nielen tú sezónnu, ale ideálne aj topánky, ktoré sú mimo sezóny. Zároveň však treba brať do úvahy veľkosť predsiene, aby vám skrinka na topánky nezaberala príliš veľa miesta alebo aby zbytočne nezavadzala.

botník

Klasická skrinka na topánky – botník

Výklopný botník

Botník na topánky ako ho poznáme z detstva je už našťastie minulosťou. Tie kovové otvorené botníky, ktoré mali namiesto dvierok len akýsi látkový záves, dnes už našťastie nahradili modernejšie a hlavne štýlovejšie kúsky. Najpopulárnejšie sú momentálne skrinky na topánky s výklopnými dvierkami v niekoľkých radoch nad sebou. Topánky tam pohodlne odložíte, skrinku zavriete a po topánkach v predsieni niet ani stopy. Výklopná skrinka na topánky má výhodu aj v tom, že nezaberá zbytočne veľa miesta a preto je ideálna hlavne do úzkych predsiení. Pri uskladnení vašej obuvi majte na rozume, že topánky by sa v skrinke nemali tlačiť a mali by mať dostatok miesta, aby sa nedeformovali či nepoškodili. Mokrá a špinavá obuv nemá čo v botníku robiť. Skrinka na topánky nesmie byť celkom uzavretá a mala by byť dobre odvetraná, keďže topánky je nevyhnutné po nosení aspoň deň-dva vetrať.

botník

Pre viac úložného priestoru si môžete dať postaviť na celú stenu botník na mieru

Materiál skrinky na topánky

Aby vaša skrinka na topánky aj niečo vydržala a nemuseli ste ju meniť po jednej sezóne, dajte si záležať na kvalite. Dôležité je, aby bola stabilná, odolná a keďže bude umiestnená v predsieni, mala by byť nenáročná na údržbu. Najpredávanejšie sú skrinky vyrobené z dreveného masívu, ktoré sú nielen veľmi pekné, ale vďaka širokým možnostiam voľby odtieňa morenia sa hodia do každej predsiene. Pri dreve však musíte rátať s tým, že ak ho chcete udržať krásne, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť. Ak ale hľadáte niečo naozaj nenáročné na údržbu, siahnite po skrinke na topánky vyrobenej z laminovanej drevotriesky. Lamino neprepúšťa vodu ani vlhkosť a je úplne nenáročná na údržbu, čo ocení každá gazdiná. V neposlednom rade vás poteší aj nízka cena v porovnaní s cenou drevených botníkov (www.drevona.sk).