Slnečné okuliare v každom ročnom období

     Kvalitné slnečné okuliare sa stávajú dôležitou súčasťou nášho každodenného šatníka. Bez nich by sme počas slnečných dní nemali vôbec vychádzať z domu. Vďaka okuliarom si chránime oči pred škodlivými účinkami jednotlivých zložiek UV žiarenia. Pokiaľ nemáme slnečné okuliare, potom sa ultrafialové žiarenie dostáva priamo na sietnicu očí a môže ju poškodiť. V sietnici oka sa nachádzajú fotoreceptory absorbujúce svetlo, ktoré sú vážne vystavené poškodeniu UV žiarením.

slnecne okuliare
Slnečné okuliare by mali byť súčasťou každodenného šatníka nie len počas slnečných letných dní.

Slnečné okuliare majú chrániť oči

     S pribúdajúcim vekom má očná šošovka na rozdiel od rohovky premenlivú absorpciu UV žiarenia. Aj preto sú starší ľudia obzvlášť náchylní na poškodenie zraku. Ultrafialové lúče sú súčasťou slnečného žiarenia, ktoré sa podľa vlnovej dĺžky delí do troch kategórií pod označením UVA, UVB a UVC. Čím je vlnová dĺžka kratšia, tým vyššia je hladina energie a následne ešte väčšie potenciálne škodlivé účinky na oči.

ochrana oci
Ochrana očí pred UV žiarením je nesmierne dôležitá.

Slnečné okuliare sú „must have“

     Mnohí si myslia, že keď slnko zmizne za mrakmi alebo je zamračené počas celého dňa, že už nemusia používať slnečné okuliare. Podľa odborníkov to však tak vôbec nie je. Slnečné okuliare sa majú nosiť bez ohľadu na ročnú sezónu. Nesmieme zabudnúť ani na ochranu zraku v zamračených dňoch, pretože 90 % UV žiarenia preniká cez oblaky.

      Dlhodobé vystavenie ultrafialovému žiareniu môže zvýšiť riziko tvorby sivého zákalu. A mnohých iných očných ochorení. Preto je dôležité nosiť slnečné okuliare aj v zimnom období. Aj na horách sa značkové slnečné okuliare často stávajú módnym doplnkom.

Najdôležitejšia je však účinná ochrana očí

    Čo je potrebné zvážiť pri kúpe slnečných okuliarov? Určite si pozorne skontrolujte, či majú potrebné parametre zabezpečujúce ich ochrannú funkciu. Väčšinou sa zameriavame na módny tvar rámov, ale najdôležitejšie je skontrolovať, či majú okuliare správnu úroveň UV filtra.

   Je dôležité vybrať si slnečné okuliare, ktoré blokujú 99 až 100 % UVA a UVB žiarenie. Keď okuliare nie sú správne filtrované, zreničky sa namiesto zovretia rozšíria. To spôsobí, že cez rohovku prenikne do oka viac škodlivého slnečného žiarenia. Preto sa pri kúpe okuliarov oplatí skontrolovať informáciu o sile UV filtra. Najlepšie okuliare majú UV 400 filter, ktorý pohltí 100% nebezpečného žiarenia slnečných lúčov.