Slovenský výrobca je nielen o bryndze

Na našom každodennom trhu s potravinami sa na pultoch predajní stretávame so záplavou rôznorodých výrobkov. Mnohé z nich k nám prichádzajú z plantáží Južnej Ameriky, Ázie či Afriky. Mnohé z ponuky potravinárskeho tovaru  sú však tradičné výrobky slovenského pôvodu. Nie je ich príliš veľa, ale sú a je dobré pre nás spotrebiteľov o nich čo-to vedieť. A každú chvíľu k ním pribúdajú aj výrobky novodobých nápaditých slovenských výrobcov. Slovenský výrobca dokáže so svojimi vlastnými nápadmi a produktmi vyhrávať medzinárodné súťaže, presadiť sa doma aj na zahraničných potravinových veľtrhoch. 

slovenský výrobca
Slovenský výrobca a šaty pre malé princezné s riasenou sukňou, mäkkučké, teplučké.

Liptovská či lovecká saláma, žitavská paprika alebo slovenský oštiepok 

    Je niekoľko potravinových výrobkov a špecialít, ktoré sú jednoznačne slovenského pôvodu a majú slovenského výrobcu. Patria k nim aj niektoré mäsové a salašnícke výrobky. Podľa pôvodného receptu je Liptovská saláma zmesou mäsa, slaniny a korenia, k čomu sa pridáva bravčové aj hovädzie mäso. Saláma sa volá liptovská preto, lebo je inšpirovaná Liptovom, kde slovenskí výrobcovia nepridávali do mäsových výrobkov červenú papriku, ale rôzne iné zmesi korenín a prísad. Jediný slovenský výrobca potravín, ktorého výrobok získal označenie Chránené označenie pôvodu, je producent  žitavskej  sušenej mletej papriky. Má charakteristickú sladkú a jemne koreninovú chuť a oranžovočervenú farbu. 

slovenský výrobca

Mikina od slovenského výrobcu

 

Slovenský výrobca čokolády zaujal 

    Preraziť medzi kvalitnými svetovými producentmi potravín, presadiť sa medzi svetovou konkurenciou a dať  svojej značke a výrobku publicitu a odbyt, nie je jednoduché. Nepodarí sa to akémukoľvek slovenskému výrobcovi, a určite nielen v potravinárskom sektore. Dostať sa medzi svetovú  špičku, je náročný  a dlhodobý vývojový a výrobný proces, ktorý zvládnu úspešne absolvovať len niektorí slovenskí výrobcovia. Chce to vynikajúci a jedinečný nápad, odhodlanie, vytrvalosť, schopnosť zdravo riskovať a tvorivo pracovať. Príkladom môže byť aj výrobca čokolády z Nitry. Dvaja slovenskí výrobcovia ju vyrábajú podľa svojho receptu ručne a so svojou čokoládou získali niekoľko prestížnych ocenení. Ďalšie ocenenia získali slovenskí výrobcovia medoviny, medu, piva či slovenských džemov s prímesou značkového alkoholu