Sony – značka budúcnosti

Sony Syntex

Sony Walkman z roku 1979

Japonská spoločnosť Sony je predovšetkým výrobcom elektroniky, videohier, nástrojov na komunikáciu, produktov informačných technológií pre profesijný trh ale aj pre laikov. Je charakteristická neustálou snahou o inovácie.

Ako vzniklo Sony

Spoločnosť si v minulosti pripísala na svoje konto viacero prvenstiev. Z dielne Sony vyšiel prvý televízor Trinitron, ktorý vedel najvernejšie zobraziť nasnímané predmety a neskôr spoločnosť opäť zažiarila farebným domácim videorekordérom. Asi najväčší úspech priniesol spoločnosti Walkman, vreckový hudobný prehrávač, neskôr aj prenosný prehrávač CD nosičov, diskman. Od roku 1995 sa spoločnosť venovala aj hracím konzolám. Séria PlayStation, najmä PlayStation 3 si získali nesmiernu popularitu a značku Sony nasadili na prvé miesta v obľúbenosti u spotrebiteľov.

Na rad prišli videokamery

Videokamery začala spoločnosť Sony vyrábať v roku 1981. Prvou z radu úspešných domácich kamier bola HVC-F1, ktorá na svoju dobu poskytovala video s vysokým rozlíšením a optický zoom 1.4. Nasledovala kamera CCD-V8, ktorá ako prvá zaznamenávala video na štandardnú 8mm videopásku. Vážila skoro 2kg a 6 stupňový zoom bol poháňaný motorčekom. V roku 1989 Sony kamera Handycam stratila skoro 1,2km na váhe a stala sa marketingovým úspechom prezentovaná ako cestovateľská kamera s „veľkosťou pasu“.

Nasledovala najmenšia, najľahšia kamera na trhu s označením DCR-PC7, na ktorej si mohol používateľ spätne prehliadať video na 2,5 palcovej LCD otáčacej obrazovke. Kamery však stále nahrávali na 8mm pásky, čo zmenil až model z roku 2004, ktorý zaznamenával video na DVD s priemerom 8cm. Tieto modely boli obľúbené aj vďaka tomu, že ste si záznam dokázali ihneď po nahratí prezerať na DVD prehrávači. Neskôr na trh nastúpili kamery, ktoré záznam ukladali na pevný disk v zariadení. V roku 2008 vyrobila spoločnosť Sony najmenšiu Full HD kameru s pamäťovou kartou a stabilizáciou obrazu.

Sony Syntex

Kamera SONY PMW-200

Sony dnes a zajtra

V súčasnosti vyrába kamery, ktoré umožňujú už v zariadení konvertovať video do formátu vhodného pre priamy upload na web cez wifi. Záznamy sú ukladané na najnovší typ pamäťových kariet XQD, ktoré umožňujú vysokorýchlostný prenos dát pri sťahovaní. Sony kamery sú vybavené veľmi kvalitnými objektívmi, ktoré majú všetky základné funkcie ako clonu a vyváženie bielej a aj vypínateľnú funkciu makro.