Spálňa – oáza pokoja a oddychu

 spálňa

Pekne zariadená spálňa ako inšpirácia

Spálňa patrí k dôležitým miestnostiam bytu či domu, pretože je to miesto určené na oddych, regeneráciu a relax. Strávime v nej približne tretinu života, preto by mala byť príjemným a pokojným miestom. Najlepšie je, ak si môžeme dovoliť umiestniť spálňu v tichšej časti bytu alebo domu čo najďalej od rušivých hlavných vchodových dverí, kuchyne, toalety a kúpeľne. Výhodou sú aj okná či balkón umiestnené smerom do záhrady či pokojnejšej a menej frekventovanej ulice. Spálňa by mala byť vzdušná s dostatkom denného svetla, so správne rozmiestneným nábytkom a s prevahou jemných a upokojujúcich farieb. Ideálne je, ak môžete mať spálňu umiestnenú s orientáciou na sever, prípadne SV alebo SZ – to vám zaručí príjemný chládok aj počas teplých dní a vyhnete sa skorému rannému budeniu slnečnými lúčmi počas víkendov.

Ako správne umiestniť nábytok v spálni…

spálňa

Aj doplnky ako vankúše dotvoria príjemnú atmosféru

Správna posteľ tvorí základ a podstatu spálne, preto na nej rozhodne nešetrite a doprajte si čo najkvalitnejšie matrace. Umiestnenie veľkej manželskej postele v priestorovo menšej spálni však môže byť niekedy problém, preto sa aspoň pokúste umiestniť ju čelom k stene a nie ku oknu a čo najďalej od dverí. Tiež sa snažte umiestniť ju tak, aby bol ku nej dostatočne dobrý prístup z každej strany postele (po stranách postele by ste mali dokázať bez problémov umiestniť nočné stolíky). Spálňa potrebuje aj dostatok úložného priestoru (ak samozrejme nemáte možnosť samostatného šatníka), preto sú vhodným nábytkom napr. vstavané skrine, ktoré pôsobia krajšie, úhľadnejšie a decentnejšie a zároveň ponúkajú maximum úložného priestoru.

Spálňa – doplnky a farby…

Spálňa je priestor, ktorý je lepšie neprepchávať a nezahlcovať zbytočnosťami. Priveľké množstvo vecí a neporiadok rozhodne do žiadnej spálne nepatria, preto sa vyhnite tomu, aby sa vaša spálňa zmenila na pracovňu či žehliareň. Ani s kvetmi to netreba preháňať, úplne vám postačí jeden. Príjemné osvetlenie, vankúšiky, prípadne nejaké rodinné fotografie – to sú doplnky ideálne do každej spálne. Farebnosť spálne by mala byť skôr jemná a upokojujúca (apr. modrá, hnedá, béžová, krémová). S dynamickými farbami, ako je napr. červená, radšej opatrne. Farby s kvalitným farebným tónom ponúkajú farby značky San Marco.