Spoločenské pánske topánky nemusia byť len k obleku

Charakteru pánskej spoločenskej obuvi je potrebné venovať rovnakú dôležitosť aká sa zvykne venovať výberu pánskeho obleku. Nielen preto, že sa obuv musí k obleku hodiť farebne a celkovým tvarovým a materiálovým prevedením, ale musí byť hlavne pohodlná. Mnohí muži, a to určite nielen manažéri, trávia v spoločenskej obuvi 12 hodín denne a viac, čo je poriadna záťaž pre ich chodidlá. Podobne aj taký ženích môže byť na svadbe vo svojich nových pánskych topánkach takmer celý deň a noc. Je každému jasné, že zlé a nepohodlné topánky môžu veľmi znepríjemniť deň mnohým nám mužom. Ako teda vyberať pánske topánky, aby aj po dlhom pracovnom dni naše chodidlá príliš neutrpeli a my sme neboli tak unavení?

pánske topánky

Pánske topánky ležérne a štýlovo

Dôležitý je materiál pánskych topánok

Spoločenské pánske topánky je potrebné vyberať podľa situácie. Pokiaľ sa jedná jednoznačne o obuv k obleku, je odporúčaný strih „oxford“. Tento strih sa vyznačuje uzavretým šnurovaním a elegantným vzhľadom. Materiálom spoločenských topánok by mala byť vždy koža. Topánky by teda mali mať koženú podšívku s koženým zvrškom aj podošvou. Kvalitu obuvi možno rozoznať najmä pohľadom a porovnaním. Zamerať by sme sa mali napríklad na spracovanie a zarovnanie švov na podšívke. Samotné dierky na šnúrky by mali z vnútornej strany obsahovať kovový krúžok, ktorý zabraňuje ich natrhnutiu.

pánske topánky

Aj oblekové topánky môžete zladiť trendy

Výber a skúšanie pánskych topánok

V prvom rade sa odporúča vyberať topánky podľa príležitosti, pre ktorú ich mienime užívať. Ak to bude obuv do zamestnania, vyberieme matný dizajn. Ak bude určená pre slávnostné udalosti, akým je ples, svadba alebo promócia, potom sa môžeme poobzerať po lesklých topánkach. Pri ich skúšaní dbáme na to, aby nás netlačila špička a päta a naopak, aby nám chodidlo neplávalo v topánke. Ak sa chodidlo dotýka špičky a päty, je to v poriadku. Pánske topánky by nemali byť v oblasti priehlavku príliš tesné. Chodidlo by malo do obuvi presne padnúť a ľahko tesniť.