Športová kuša ako survival nástroj

Ste zanieteným účastníkom tzv. survival pobytov v drsnejších prírodných podmienkach a občas vás napadne, ako by ste sa bránili v prípade nečakaného útoku? Vlastníte kvalitný nôž na prežitie ale zišiel by sa vám aj účinný obranný prostriedok s väčším dostrelom a účinnosťou? Potom by za úvahu stála kvalitnejšia športová kuša.  Podľa platnej legislatívy je možné ju vlastniť a používať bez zbrojného preukazu. Vystrelené šípky  môžu mať účinok na živé ciele až na vzdialenosť desiatok metrov.

športová kuša

Klasická kuša

Kuša, luk alebo krátka ostrá zbraň?

Ako súčasť survival vybavenia na dlhší pobyt v prírode sa športová kuša hodí určite viac ako akékoľvek iné zbrane. Je pomerne tichá, šípky sú skladnejšie oproti šípom pre lukostreľbu. Údržba reflexnej kuše je nenáročná a jednoduchá. A účinok vystrelenej šípky je v mnohých prípadoch väčší v porovnaní s vystreleným 9 mm nábojom z pištole. Kvalitnejšie reflexné kuše sú vhodné aj pre športovú streľbu. Akú kušu si vlastne kúpiť na survival účely, za akú cenu a v akom prevedení?

športová kuša

Športová kuša

Kuša je ideálny survival nástroj

Pre survival účely je kuša úplne kultovým nástrojom. Vystrelená šípka, pokiaľ nenarazí niekde do veľmi tvrdej prekážky, je väčšinou znovu použiteľná.  Možno ju vytiahnuť z cieľa, očistiť, vyspraviť a znovu použiť k streľbe. Samotná reflexná kuša bez kladkového systému je nástroj, ktorý možno ľahko opraviť a vylepšiť  o kvalitný optický zameriavač.

športová kuša

Rôzne hroty

Presnosť streľby zo športovej kuše

Streľba z kuše skúseným strelcom je úplne presná. Šípka väčšinou prerazí aj kvalitnú nepriestrelnú vestu. Kuša je vhodná obranná zbraň a zbraň pre prekvapivý útok. Pomalosť kadencie jednotlivých striel po sebe neumožňuje zjavné útočné vedenie útoku. Mnohí survival nadšenci uprednostňujú puškové reflexné kuše. Malá hlučnosť, vysoká účinnosť a priebojnosť strely a ľahká údržba. Tichá streľba vzbudzuje obavy a strach náhodného útočníka. Športová kuša nepotrebuje zbrojný preukaz. Získate ňou osobnú zbraň, ktorá sa v niektorých aspektoch vyrovná pištoli či malorážke.