Stačí vám jedna profi fritéza?

V každej kuchyni akejkoľvek gastronomickej prevádzky je mnoho potrebných gastro zariadení a nábytku. Bez profesionálnej fritézy  si už dnes varenie nedokážeme predstaviť. Aj tento sektor sa vyvíja. Dnešné profi fritézy sú omnoho energeticky úspornejšie. V ponuke na trhu ich je k dispozícii  mnoho druhov.  Príprava jedál v nich je zdravšia než kedykoľvek predtým. Sú vyvinuté tak, aby zabezpečili lepší a úspornejší prenos tepla od jeho zdroja. Stále obľúbenejšie sa stávajú fritézy s indukčným ohrevom. Sú účinnejšie než elektrické alebo plynové, ale ich pravidelné používanie je o niečo drahšie.  

profi fritézy
Profi fritézy môžu byť aj na plyn

Stolová alebo špeciálna profi fitéza 

    Kúpa vhodnej fritézy nie je zanedbateľný výdaj, a preto je dôležité vopred si to premyslieť Zdôvodniť, aký typ profi fritézy skutočne potrebujete. Alebo aj kombináciu niekoľkých typov s rôznym zameraním, veľkosťou a kapacitou oleja. Komerčné fritézy sú dostupné v mnohých tvaroch, veľkostiach a používajú rôzne druhy paliva. Najprv si budete musieť vybrať jeden zo základných typov fritézy. Sú to stolové, podlahové alebo špeciálne fritézy. Budete si musieť vybrať druh paliva. Zemný plyn, propán alebo elektrina? Nakoniec si ešte zvolíte niektorý z typov horákov. Stolová fritéza má množstvo výhod. Zaberá menej miesta, je prenosná a vhodná na vyprážanie menších objemov surovín. Reštaurácie s veľkou objednávkou jedál určite majú veľkokapacitnú podlahovú fritézu. Pravdepodobne aj v kombinácii s tou stolovou. Špeciálna profi fritéza je často navrhnutá pre prípravu špeciálnych vyprážaných jedál, akými sú napríklad niektoré druhy koláčov.  Nie je možné v nej smažiť viacero druhov potravín súčasne.

profi fritézy
Profi fritézy sú nutnosťou v reštauráciach

Výber správnej veľkosti komerčnej fritézy 

    Potrebujete si spestriť ponuku jedál vo svojej reštaurácii? Konkurencia nespí, zákazníci sú stále náročnejší vo svojich požiadavkách a vyprážané jedlá sú stále v obľube. Ste pripravení pridať do svojho jedálneho lístka ďalšie vyprážané jedlá. Naozaj ale presne neviete, akú veľkosť profi fritézy potrebujete vo svojej komerčnej kuchyni? Aké jedlo budete smažiť? Môžeme variť rôzne druhy jedál v tej istej fritéze? Ako dlho trvá varenie jedla v konkrétnej fritéze? Na takéto a podobné otázky si musí nájsť odpoveď každý kuchár, profesionálny šéfkuchár alebo manažér gastronómie pred kúpou fritézy. Či už v reštaurácii vo vidieckom štýle s vyprážanou hydinou a divinou, alebo aj v obľúbenej krčme s pestrou ponukou predjedál.