Star Wars – najobľúbenejšia filmová sága

Zrejme žiadny príbeh v doterajšej histórii filmu sa nemôže pochváliť toľkými pokračovaniami a v takom veľkom časovom rozpätí. Je to skutočne takmer pol storočia od natočenia prvého Star Wars film , ktorý môžete poznať skôr pod názvom Star Wars: Epizóda IV – Nová nádej. Tento názov mu dali až po troch rokoch od prvej premiéry. Nasledujúce dve časti už mali aj číslovanie. Neskôr k nim pribudli ďalšie tri pokračovania vyrobené v súkromnej spoločnosti Georga Lucasa, otca celej série. Na tie si však museli fanúšikovia počkať až 16 rokov. Ale oplatilo sa. Pokračovania si získali srdcia miliónov ľudí po celom svete. K starým známym postavám pribudli nové a záujem fanúšikov a divákov sa prejavil v podobe nových druhov hračiek a hier.

star wars film

Svetelný double saber „LIGHT STAFF“ známy zo Star wars film

Star Wars si získali srdcia niekoľkých generácií

Už krátko po úspechu prvej časti tejto ságy sa začal prejavovať veľký záujem mladej generácie o všeličo, čo súviselo s filmom. Postupne sa objavovali potlače na oblečení, drobné ozdoby do domácnosti aj hračky. Ďalšie generácie k tomu pridali rôzne spoločenské hry, záujem prejavili aj veľké spoločnosti, ako napríklad Lego a postupne sa začali objavovať aj zberatelia, ktorí boli ochotní za čokoľvek unikátne s motívom Star Wars zaplatiť zaujímavé sumy. Dnes môžeme nájsť rôzne veci s motívom série Hviezdnych vojen takmer všade. Od ponožiek, cez lego stavebnice, až po zábavné parky v štýle Star Wars.

star wars film

Plagát zo Star Wars film ako ideálny darček pre fanúšika

Popletená náväznosť ako poznávací znak

Medzi najznámejšie nezvyčajnosti tejto série patrí naviazanosť jednotlivých častí z časového hľadiska. Prvá časť Star Wars bola premenovaná na Star Wars: Epizóda IV – Nová nádej práve preto, že časovo nadväzuje na štvrtý diel, natočený na prelome milénií. Prvé tri filmy tak sú pokračovaní druhej trojice. Posledné tri filmy sú potom pokračovaním prvej trojice. Preto je pre neznalého diváka najlepšie pozrieť si jednotlivé časti v správnom poradí. Aby sa mohol poriadne zahĺbiť do celého deja. Ale to neznamená, že to musí byť presne podľa čísel. Ide o to, že filmy natočené na prelome tisícročí čiastočne predpokladajú, že divák videl časti natočené 16 rokov predtým. Neznalý divák si tak nemusí všimnúť niektoré náznaky či pripomienky k tomu, čo sa má stať v „budúcnosti„…

Týmito a podobnými vecami súvisiacimi s Hviezdnymi vojnami sa denne zaoberajú tisíce fanúšikov po celom svete. Nedávna premiéra deviateho dielu tejto kultovej série iba potvrdila, že ani po toľkých rokoch nestratil príbeh a postavy svoje čaro a počet fanúšikov Star Wars sa určite nezmenšil. Skôr naopak. Znovu sa totiž zvýšil záujem o všetko, čo súvisí s týmto kultom. Je preto dosť možné, že ani tento diel nebol posledný.