Svietidlá do kúpeľne

V kúpeľni sú okrem hlavného stropného svietidla, tiež dôležité aj svietidlá vedľajšie. Zrejme každý z nás má v kúpeľni zrkadlo a najmä ženy, či už ráno alebo počas dňa pred ním trávia mnoho času. V máloktorých kúpeľniach nájdeme okno, čiže denné svetlo treba nahradiť tým umelým. Osvetlenie zrkadla ale aj iných častí kúpeľne nie je žiadna veda, no pár dobrých rád dostanete aj v tomto článku.

LED svietidlá sú novým hitom

svietidlá

LED svietidlá v kúpeľni

LED technológia je v posledných rokoch na vzostupe, a perfektne sa hodí aj do kúpeľňových priestorov. Okrem nízkej spotreby energie sa do kúpeľne hodia aj pre ich minimálne rozmery a dlhú životnosť. Tie ich predurčujú aj na miesta, kde sa iné zdroje nedostanú. Nenápadne schované v podhľade, v skrinke či priamo v zrkadle, pekne osvetlia zrkadlový priestor. Skryté pod vaňou alebo v iných prvkoch kúpeľne vytvoria svojimi farbami náladové osvetlenie. Pozor si však dajte pri výbere hodnoty CRI. Najčastejšie sú v ponuke LED svietidlá s hodnotou CRI 70 až 62. Tie však nemusia práve najvernejšie zobrazovať farby, a tak by to mohlo vytvárať problémy pri líčení a iných činnostiach pri zrkadle. LED technológia je vhodná dokonca aj pre stropné svietidlá, ktoré si môžete vybrať v rôznom tvare a veľkosti. Do priestoru kúpeľne sa skvelo hodia LED modely prisadené na strop, ale i zabudované v jeho rovine. Efektné a efektívne osvetlenie získate svietiacim stropom napnutým na celú plochu stropu.

Nezabúdajte na bezpečnosť!

Najdôležitejším pravidlom je, že v pôdoryse vane alebo sprchového kúta sa nesmie nachádzať žiadna zásuvka. Svietidlá a zásuvky predurčené špeciálne na vlhké priestory sa rozmiestňujú v minimálnej vzdialenosti 50 až 60 cm od vane alebo sprchy. Svietidlá pri umývadle by nemali byť nižšie ako 40 cm nad horným okrajom umývadla a aj keď výška je individuálna, 180 cm nad podlahou by už malo byť dostatočne vysoko. Nezabúdajte ale na to, že treba používať len tie typy svietidiel, ktoré sú chránené pred striekajúcou a tečúcou vodou a sú odolné proti vlhkosti a pare.