Svietidlá v interiéri nevyhnutnosť našich príbytkov

Svietidlá v interiéri môžu spĺňať rôzny účel

Svetlo je dôležitou súčasťou nášho života. Osvetlenie v interiéri zase mimoriadne podstatnou súčasťou bývania a to nielen z dôvodu funkčnosti, ale aj preto, že sa výrazne podieľajú na celkovom vnímaní interiéru a na jeho atmosfére. Svetlo ovplyvňuje naše pocity, nálady či dokonca aj samotné zdravie človeka. Prvým základným predpokladom pre správne osvetlený priestor je dostatočný prísun denného svetla. V tom zohráva úlohu hlavne rozvrhnutie a umiestnenie presklených plôch na novostavbách, teda typ, veľkosť či množstvo plastových a hliníkových okien, ale aj orientácia na svetové strany. Sú však obdobia, kedy sa prísun denného svetla výrazne znižuje bez ohľadu na to, aké veľké máte okná, napr. v závislosti od konkrétnej časti dňa (skoré ráno alebo neskorý večer) a tiež v závislosti od jednotlivých ročných období. A práve vtedy musí funkciu denného svetla čo najlepšie suplovať umelé osvetlenie – svietidlá.

Svietidlá luster

Je len na vás či zvolíte tradičný luster, alebo moderný.

Čo okrem svietidiel ešte môže ovplyvniť svetlosť interiéru?

Umelé osvetlenie a svietidlá však nie sú jediným prvkom, ktorý ovplyvňuje svetlosť interiéru. Aj keď je pravda, že samotné svietidlá sú určite tým najúčinnejším a najvýraznejším zdrojom umelého osvetlenia. Ich správny výber i rozmiestnenie dokáže urobiť s interiérom hotové zázraky. Svoj podiel na svetlosti jednotlivých miestností má však aj výber interiérových farieb, tapiet, podlahy či nábytku. Napríklad svetlejšie odtiene a najmä biela farba náteru stien v interiéri dokážu miestnosť výrazne presvetliť, rozžiariť a opticky zväčšiť. Rovnako aj nábytok v svetlom dezéne dreva pôsobí vzdušnejším dojmom. Tmavé odtiene môžu pôsobiť veľmi ťažkopádne a je potrebné ich vykompenzovať napr. svetlými stenami, podlahou, doplnkami či dostatočným počtom svietidiel.

Svietidlá pre interiér v rôznej intenzite osvetlenia

Osvetlenie do interiéru vyberáme nielen podľa dizajnu, ale aj podľa účelu osvetlenia a delíme ich zväčša na základné, centrálne svietidlá a doplnkové osvetlenie. Centrálne osvetlenie miestnosti poskytnú rôzne stropné lustre a svietidlá s väčšou intenzitou osvetlenia, kým doplnkové osvetlenie môže byť tlmenejšie slúžiace na dotvorenie príjemnej atmosféry v miestnosti alebo aj intenzívnejšie, ktoré poslúži ako prídavné osvetlenie pracovnej plochy, napr. písacieho stola alebo kuchynskej linky.

Svietidlá dekoratívne

Dekoratívne svietidlá dokážu dotvoriť celkový dojem z priestoru.