Takto fungujú najlepšie parkovacie senzory!

Kto viac nám uľahčí prácu pri cúvaní než parkovacie senzory. Pre svoje výhody sa stali neodmysliteľnou výbavou nových áut, pričom nie je náročné domontovať ich ani na staršie vozidlá. Auto vám síce samy nezaparkujú, ale dokonale zjednodušia manévrovanie na miestach, kde je to obťažné. Môže ísť o preplnené parkoviská alebo stiesnené uličky, no v podstate kdekoľvek, kde sa pri parkovaní necítite komfortne.

Parkovacie senzory najčastejšie umiestňujeme na zadný nárazník, pričom sa aktivujú hneď po zaradení spiatočky. Samozrejme, reagujú aj na stlačenie parkovacieho spínača. Určite vás zaujíma aj to, do akej vzdialenosti snímajú parkovacie senzory okolie. Najviac je to v rozmedzí 1,5 až 2,2 m. Nechávajú si istú priestorovú rezervu, keďže nejaký čas trvá, dokým vodič zareaguje na varovný signál.

parkovacie senzory
Parkovacie senzory Vertex XD 335 S TFT XD 308

Ako sa parkovacím senzorom darí na našich autách?  

Ich práca spočíva vo vysielaní ultrazvukových signálov. V prípade, že narazia na prekážku, riadiaca jednotka vyhodnotí od nich vzdialenosť vozidla. Spustí sa varovný signál, pričom jeho intenzita ohlasuje zmeny vo vzdialenosti. Čím ste bližšie k prekážke, tým hlasitejší zvuk sa šíri. Pri kritickej vzdialenosti už hovoríme o neprerušovanom tóne, keďže sa zvyšuje riziko nárazu. Výhodou je, ak sú vaše parkovacie senzory vybavené kamerou. Informácie zobrazené na displeji oveľa viac zdôrazňujú svoj význam. Samozrejme, ultrazvukové parkovacie senzory nie sú jedinými dostupnými. Môžete si zakúpiť napr. elektromagnetické modely, ale tie snímajú okolie s istými obmedzeniami. 

parkovacie senzory

Vážme si, čo máme. V minulosti bolo tomu inak!

Dnes je pre niektorých dizajn auta viac než jeho technická stránka. Samozrejme, auto nás reprezentuje, ale svojím vzhľadom nás na cestách nezachráni. Pri senzoroch často riešime, že ide o dodatočnú montáž malých okrúhlych snímačov. Tie však nepresahujú priemer cca. 12 – 14 mm. Ak si predstavíme, že v minulosti sa ako prvé parkovacie senzory používali zdvojené modely vysielača a snímača (anténa), tak každé novšie sú určite dizajnovo lepšie.