Tanier na cestoviny sa vždy hodí

Plytký či hlboký? Alebo radšej misku? Aký tanier na cestoviny je najlepší pre vaše špagety, linguini, ravioli, tagliatele, ňoky…? Ak obľubujete taliansku kuchyňu, cestoviny budete pripravovať pravdepodobne často. Preto sa oplatí, ak si na ne zaobstaráte špeciálne taniere.

tanier na cestoviny

Autentický zážitok z talianskeho jedla.

Tanier na cestoviny podľa ich druhu

Tanier na cestoviny nie je nikdy plytký. Naopak, sú vždy hlboké a svojim vzhľadom a formou pripomínajú polievkový tanier. Na rozdiel od neho však majú oveľa širší okraj. Alebo majú taniere na cestoviny vzhľad misky, ktorá je však plytšia a širšia ako klasická miska na polievku. Na plytkých tanieroch sa však odporúča podávať pokrm, ktorý treba krájať, prípadne z ktorého nevyteká riedka omáčka. Z cestovín je takým príkladom lasagna. Výber tvaru teda závisí predovšetkým od druhu cestovín, ktoré podávate.

Made in Italy

Tanier na cestoviny dostanete v rôznych farebných prevedeniach. Sú vyrobené najčastejšie z keramiky, ale sú aj kameninové alebo porcelánové. Ak chcete byť autentickí, možno bude pre vás dôležité, aby ste cestovinové jedlo pripravené podľa originálneho talianskeho receptu podávali tiež v tanieroch vyrobených priamo v Taliansku. Pomerne ľahko ich zoženiete v internetových obchodoch. Ponuka je široká, od tradičných ručne maľovaných, cez klasický vidiecky štýl až po moderný dizajn renomovaných značiek. Taniere na cestoviny s puncom „Made in Italy“ nebudú len hodnotným a estetickým doplnkom vo vašej kuchyni, ale aj vhodným darčekom pre kohokoľvek, kto cestoviny s obľubou konzumuje. Preslávené sú ručne vyrábané a maľované misy z talianskeho regiónu Umbria.

tanier na cestoviny

Štýlové servírovanie v talianskom štýle.

Tanier nielen na cestoviny

Tanier na cestoviny sa však hodí aj na servírovanie polievok, najlepšie talianskych. Napríklad také minestrone, ku ktorému môžete na široký okraj taniera položiť krajec čerstvo upečeného chleba. Alebo si do vášho taniera na cestoviny namiešajte zelený šalát s nastrúhaným parmezánom, polejte olivovým olejom a balzamikovým octom. Ďalšou možnosťou je naplniť tanier vynikajúcim zeleninovým alebo mäsovým rizotom. Pokojne v nich podávajte hosťom aj chutný dezert.