Teleskopický obušok – aj ten má svoju históriu
V dnešnej dobe používajú teleskopický obušok v rôznej podobe prakticky všetky policajné zbory vo svete. Obušok sprevádza policajné povolania od vzniku prvých policajných zborov. Konstáblovia v starom Anglicku ľudovo nazývaní „coppers“, podľa veľkých medených gombíkov na uniforme, používali drevený obušok ako svoj hlavný sebaobranný prostriedok. Už v časoch antiky boli vojenské jednotky vykonávajúce poriadkovou činnosť vyzbrojené drevenou palicou.
Teleskopický obušok prekonal určitý vývoj
Obušky sa po dobu svojej stáročnej existencie postupne menili a vyvíjali nielen z hľadiska ich tvaru, ale aj používaných materiálov na ich výrobu. Z počiatku sa obušky vyrábali z tvrdého dreva. Ich nevýhodou bolo to, že pri nechcenom zásahu tvrdého predmetu, napr. steny alebo kovového zábradlia, sa obušok ľahko zlomil. Oceľové obušky boli vďaka drahej technológii výroby a používaných materiálov príliš nákladné a príliš ťažké pre bežnú dennú službu policajtov, preto sa aj naďalej používali drevené obušky. Vo viktoriánskej dobe používali policajti z Londýna drevené obušky dlhé asi jednu stopu (cca 30 cm), ktoré sa prezývali „cowbar“ (slangový výraz pre páčidlo). Spodná časť rukoväte bola zakončená gombíkom a slučkou z povrazu, ktorú si policajt navliekol na zápästie, čo zabraňovalo vytrhnutiu obušku z ruky.
Gumový, kovový a teleskopický obušok
Nepochybnou výhodou gumových obuškov bola ich odolnosť. Gumový obušok je veľmi pružný a aj po náraze na tvrdý materiál sa nezničí. Nevýhodou gumového obušku je jeho neskladnosť. Na konci 20. storočia to boli niektoré policajné zbory v USA, ktoré začali používať teleskopické obušky. Tieto obranné prostriedky existovali už skôr v kombinácii kovu a gumy alebo kovu a pružiny. Až celokovový teleskopický obušok sa ukázal ako ideálny policajný donucovací prostriedok, ktorý denne používajú policajné a ozbrojené zbory po celom svete. Napriek tomu, že názory medzi odbornou verejnosťou sa rôznia, nakoniec musela väčšina uznať, že klady používania teleskopického obušku ako účinného obranného prostriedku ďaleko prevyšujú jeho zápory.