Teleskopický obušok je skvelým sebaobranným prostriedkom

V dnešnom článku sa budeme venovať sebaobrane, a to presnejšie trochu nezvyčajnejšiemu prostriedku, ako je teleskopický obušok. Mnohí z nás sa aspoň raz za život dostanú do nebezpečnej situácie a vtedy ide len o jedno – ochrániť seba, prípadne aj svojich blízkych. Predstavte si situáciu, že vám v noci začne húkať autoalarm, vy pribehnete k autu a ocitnete sa zoči voči ozbrojenému zlodejovi. Vtedy nebude čas na žiadne dohovory a na rad musí prísť nejaký obranný prostriedok, napríklad aj teleskopický obušok.

teleskopický obušok

Teleskopický obušok – jeho výhoda je v rozmeroch

Čo by ste o ňom mali vedieť

Teleskopický obušok sa vo väčšine prípadov skladá z troch do seba zapadajúcich kónických kovových častí. Na najširšej časti nájdete gumenú rukoväť s rôznymi protišmykovými prvkami, čo zaisťuje dobrý úchop pre manipuláciu s obuškom. Na druhej strane je najtenšia časť, na ktorej konci sa nachádza kovová gulička, pre zosilnenie úderu a využíva sa napríklad na rozbitie skla. Hlavnými výhodami sú jeho praktickosť, kedže vďaka svojej zasúvacej technológii ho môžete nosiť aj v kapse a kalená oceľ, ktorej kvalita zaručuje vysokú odolnosť.

teleskopický obušok

Obušok sa zmestí do vrecka od nohavíc

Teleskopický obušok v praxi

Vlastniť teleskopický obušok môže každý, kto dosiahol 18. rok života, no tento obranný prostriedok patrí k tým najsilnejším. Vždy musíte mať na mysli, že úder takouto zbraňou na hlavu, alebo životné orgány môže byť smrtiaci, a aj preto je v niektorých štátoch jeho používanie zakázané. Niekedy vám na zastrašenie útočníka postačí len samotné vysunutie. Otvorenie obušku prebieha zvyčajne vodorovným alebo šikmým prudkým vrhom, počas ktorého sa do seba zakliesnia kužele na jednotlivých častiach a zabráni sa samovoľnému zasunutiu. S tým naopak často býva problém a trvá niekoľko dní kým prídete na systém toho vášho obušku. Všeobecne však platí, že pred zatváraním je treba niekoľkokrát poklepať hrotom obušku po tvrdom podklade, čím dôjde k drobnému uvoľneniu zakliesnutých kužeľov. Následne si uchopíte teleskopický obušok medzi prst a ukazovák a priamym kolmým švihom o pevný podklad zasuniete všetky tri časti do seba.