Potrebujeme teleskopický obušok?

Ako tak teleskopické obušky alebo aj teleskopy vyzerajú, už dnes nemusíme dlho predstavovať. Je zároveň ľahký, odolný, výborné prenosný a dokáže byť dobrým pomocníkom. Teleskopické obušky sú dnes bežnou súčasťou vybavenia bezpečnostných zložiek a ľudí pracujúcich v bezpečnostnom sektore. Kvalitný obušok vydrží naozaj veľa a niekedy aj ešte kúsok viac. Ak teda idete neskoro večer z práce po tmavej uličke kde vám nieje príliš komfortne, obušok vám bude dobrým spoločníkom. Pre jeho skladnosť a ľahkú váhu sa zmestí do batoha, do bundy či na opasok. Je tiež dostupný vo viacerých dĺžkach.

Teleskopické obušky

Základný teleskopický obušok

Rozdelenie obuškov a použitie

Základné spomenuté veľkosti obušku tvoria 16, 18, 21, 23 a 26 palcové modely. Okrem dĺžky vyberáme aj materiál. Obušok z kalenej ocele alebo aj tvrdenej ocele je veľmi odolný a aj pri väčšej námahe sa neohne. Kúsky z nekalenej ocele sú náchylnejšie na poškodenie a sú vhodné skôr na neprofesionálne účely. Do tretice si môžeme vybrať samozrejme aj z viacerých farieb. Teleskop predstavuje relatívne malý predmet ktorý vieme mať skoro stále u seba a nikto o tom nemusí vedieť. Až do chvíle jeho použitia. Jedným pohybom sa premení na železnú tyč s ktorou prísť do kontaktu nieje nič príjemné. Výhodou je mať taký obušok, ale je dôležité ho vedieť aj použiť. Okrem obrany pred útočníkom obušok vieme použiť aj na prekážky. Napríklad rozbitie okna automobilu. Po jeho použití obušok jemným ale presným úderom o zem zase vrátime do svojej pôvodnej polohy a bezpečne odložíme.

Teleskop ktorý disponuje svetlom a elektrickým paralýzerom

Nosenie obušku a zákony

Obušok nám slúži na sebaobranu a na odrazenie útoku zo strany útočníka. Nosenie obušku pri sebe ako predmetu ktorý môže ohroziť zdravie upravuje zákon § 47 (1). Z ktorého znenia vieme usúdiť že ak obuškom neohrozujeme ľudí v spoločnosti, jeho nosenie nieje priestupkom. Použiť ho smieme podľa trestného zákona a trestného poriadku. Ktorý hovorí o nutnej obrane v prípade hroziaceho alebo trvajúceho útoku.