Tiež si chcete kúpiť drevený nábytok?

nábytok

Konferenčný stôl v kombinácii dreva a kovu

Možno, že ste práve čerstvými vlastníkmi nového bytu, dokončujete svoj rodinný dom, alebo len dolaďujete a vymieňate niektoré interiérové prvky v stávajúcom obydlí alebo vidieckej chalupe. Drevený nábytok vždy mal a aj bude mať svoje čaro. Jeho prítomnosť tak v interiéri ako aj vo vonkajších priestoroch, prináša takú zvláštnu teplú atmosféru. Prečo asi?

Drevený nábytok, jeho kúpa alebo aj jeho objednanie si na mieru u stolára, nie je často lacná záležitosť. Absolvoval som to mnohokrát sám pri zariaďovaní našej chalupy, kde drevo a miestny prírodný kameň výrazne interiérovo prevládajú. Drevené prvky sú takmer všade a patria tam úplne prirodzene. Skúsme sa teda spoločne trocha zamyslieť nad tým, čo všetko by asi bolo vhodné zvážiť predtým, než sa definitívne rozhodneme kúpiť alebo objednať si nejaký drevený nábytok pre seba domov.

Aký je váš finančný rozpočet?

nábytok

Drevené kreslo v štýle Art deco (cca r. 1930)

Vedieť už hneď na začiatku, akú sumu sme ochotní a môžeme si nakoniec aj dovoliť minúť, je pri každej kúpe dôležité. Ak však uprednostňujete kvalitu konštrukcie nábytku, pekne opracované a vzácnejšie drevo alebo aj jedinečný dizajn, potom sa môže ľahko stať, že budete chytro v pokušení minúť oveľa viac nad váš vopred stanovený strop.

Ale rozpočet a vrchný limit je skutočne dôležitý, aj keď sa môže ľahko stať, že objavujúc možností využitia a krásy drevených materiálov, ich rozmanitých povrchových úprav, sa váš pôvodný rozpočet dožije čoskoro nejakého prehodnotenia. Čo už teraz.

Kde bude zvolený nábytok umiestnený?

nábytok

Drevený paraván je tiež vkusným kusom nábytku

Je určite tiež dôležité vziať do úvahy, kde ten náš nový nábytok (či ide o posteľ, stôl, sedačky či iný nábytok) bude stáť a ako často bude používaný v priebehu dňa. Je rozdiel, či to bude často rodinnými príslušníkmi používaný priestor, alebo len miestnosť pre občasných hostí.

Trvácnosť, charakter a kvalita dreva a jeho konečnej povrchovej úpravy, tvar a rozmer nábytku. To sú asi veci, nad ktorými je dobre zamyslieť sa v súvislosti, kde ten nábytok bude. Je to obývačka, naša spálňa, detská izba alebo útulná miestnosť pod strechou pre našich hostí?

Ako asi dlho budete mať tento kus nábytku?

Drevený nábytok pre obývaciu izbu, jedáleň alebo spálňu bude veľmi pravdepodobne u vás doma dosť dlho. Je celkom možné, že ho budú postupne používať aj ďalšie generácie po vás. Pre takúto kúpu si môžete určite rezervovať viac vo vašom rozpočte.

Takéto kusy je potrebné vyberať starostlivo a uvážlivo, netreba sa náhliť. Detský nábytok, akokoľvek praktický a očarujúci, bude našimi deťmi používaný tak 3-5 rokov. Deti nám odrastú, ich každodenné aktivity a nároky sa zmenia. A s nimi aj nároky na ich nábytok. Detská izba sa postupne aj vďaka inému nábytku zmení na študentskú. Kto vie.

Toto sú len základné otázky, ktoré by ste si pred kúpou nábytku mali zodpovedať. Odpovede vám môžu zjednodušiť nákup tým, že sa vám zúži výber a vám sa vykryštalizuje predstava o tom, aký nábytok doma vlastne chcete.