Tip – ako na výrobu vlastnej vintage DIY šperkovnice

šperkovniceŠperkovnice sú nie len praktickou záležitosťou pre väčšinu žien a dievčat, ale môžu byť aj výrazným doplnkom, ktorým oživíte svoju izbu či skvelým darčekom pre vašu maminu, sestru alebo kamarátku k jej sviatku. A keďže všetci dobre vieme, že najkrajšie darčeky sú tie, ktoré vyrobíme sami a s láskou, ako darček vám odporúčame hlavne DIY (Do It Yourself) šperkovnice. Aby ste si ich vedeli sami vyrobiť, ponúkame vám jeden jednoduchý návod na výrobu šperkovnice, ktorý zaručene zvládnete.

Čo budete potrebovať na výrobu DIY šperkovnice?

Na výrobu vintage DIY šperkovnice budete potrebovať drevenú krabičku s veľkosťou a zatváraním podľa vášho vlastného výberu (môžete si vybrať napr. zatváranie na kľúčik), farbu na drevo (pri vintage odporúčame bielu, sivú alebo jemné pastelové odtiene), servítky tiež podľa vlastného výberu a lepidlo určené špeciálne pre servítkovú techniku, kus polystyrénu a látky pre vnútro šperkovnice, poprípade menšie zrkadielko.

Začíname s výrobou šperkovnice…

Začneme tým, že našu drevenú krabičku natrieme farbou, akú si sami zvolíme – pre tento vintage štýl šperkovnice je najlepšie, ak sa rozhodnete pre bielu, sivú alebo nejakú jemnú pastelovú farbu. Následne necháme náter poriadne zaschnúť, ideálne cez celú noc, aby sa náhodou pri našej ďalšej práci nepoškodil. Ak chcete, natrieť môžete aj vnútro krabičky, z vlastnej skúsenosti vieme, že tak bude šperkovnica vyzerať ešte krajšie.

Servítková technika pre začiatočníkov

Po uschnutí náteru pokračujeme servítkovou technikou, o ktorej ste už určite minimálne niekde počuli. Vyberieme si servítku s motívom, ktorý sa nám páči, daný motív vystrihneme tak, aby pasoval na veľkosť našej šperkovnice. Zo servítky oddelíme iba hornú, najtenšiu farebnú vrstvu a tú následne nalepíme na hornú časť šperkovnice s pomocou lepidla určeného špeciálne pre túto techniku.

šperkovniceNezabudnite ani na vnútro šperkovnice

Do vnútra šperkovnice je vhodné položiť polystyrén vyrezaný presne podľa jej veľkosti a potiahnuť ho nejakou peknou látkou v štýle vintage. Pokiaľ sa vám nechce zošívať látku zo spodnej strany polystyrénu, úplne vám postačí aj zopnúť ju zošívačkou. Alternatíva polystyrénového vnútra je najjednoduchšia a najpraktickejšia v tomto prípade, ale fantázii sa samozrejme medze nekladú.

A na záver dva tipy: Ak patríte medzi tie zručnejšie ženy, nebude na škodu ak do šperkovnice nalepíte aj menšie zrkadielko a tiež, pri darovaní šperkovnice určite poteší obdarovanú osobu aj menší darček vnútri nej – nejaký milý prstienok či náušnice.