Topánky – ako si správne vybrať baletnú obuv

topánky

Baletné topánky – poradíme vám, ako na ich výber

Balet je nádherné umenie, forma tanca, ktorá za sprievodu hudby vyjadruje určitý dej. Balet si však vyžaduje veľa času, úsilia a tréningu, kým môžeme obdivovať jeho krásu a dokonalosť na javisku divadla. K baletu tiež neodmysliteľne patria aj baletné topánky. Tvrdá baletná obuv sa nazýva špičky a pozostáva z mäkkej päty a tvrdej špičky, vďaka ktorej môžu baletky stáť na špičkách. To si však vyžaduje aj veľa rokov driny na hodinách baletu a pevné nohy v členkoch a lýtkach. Slečnu robí baletkou celkový vzhľad – vlasy, oblečenie, baletné topánky, no taktiež jej vystupovanie – jemnosť, ladné pohyby a flexibilita. Výber správnej baletnej obuvi je tiež veľmi dôležitý.

Baletné topánky podľa typu chodidla

Na trhu je veľké množstvo rôznych variácií baletných špičiek pre rôzne techniky tanca aj pre jednotlivé typy nôh. Preto je veľmi dôležité vedieť, aký typ nohy máte a na základe toho vyberať špičky, ktoré sa pre vás hodia.

Rozoznávame viac typov chodidla- grécky, egyptský a štvorcový. Egyptský typ chodidla je typický najdlhším palcom v porovnaní s ostatnými prstami na nohe. Grécky typ je chodidlo, pri ktorom nie je najdlhší palec, ale druhý prst na nohe. Pri štvorcovom type chodidla je typická rovnaká dĺžka palca a ostatných prstov na nohe. Topánky na balet nazývané špičky majú viac typov tvaru prednej tvrdej časti tzv. boxu. Na výber sú špičky s kužeľovým a  valcovým typom boxu alebo typ splošteného kužeľa či splošteného valca.

topánky

Baletné topánky v netradičných farbách? Prečo nie?

Materiály a farby

Baletné topánky sú zhotovované z rôzneho materiálu, ako napr. plátno či satén (satén býva najpoužívanejší). Farba špičiek sa pohybuje od bielej cez slonovinovú až po rôzne odtiene ružovej. Na objednávku je možné dať si zhotoviť všetky možné odtiene farieb napr. aj červené či čierne baletné topánky. Špičky je po zakúpení potrebné väčšinou upraviť rôznymi technikami, medzi ktoré patrí napr. prelamovanie či našitie stúh a gumičiek.

Topánky si vyžadujú dostatok času a pozornosti venovanej ich výberu, pretože vaše nohy si zaslúžia len to najlepšie a zvlášť to platí ak ide o výber topánok na balet, ktorý je pre nohy naozaj náročný.