Topánky pre deti a ich správna kúpa

Vybrať vhodné topánky pre deti môže byť niekedy pomerne náročná úloha. Aj keď sa tvrdí, že pre deti je najlepšia chôdza naboso, úplne bez topánok sa proste nezaobídeme. Poďme si teda povedať niečo o tom, čo je naozaj dôležité – ako vybrať tie správne topánky pre deti. Detská noha rastie rýchlo, no v žiadnom prípade by sme nemali na topánkach pre deti šetriť. Hlavnú úlohu pri výbere by mala zohrávať kvalita a zdravotná nezávadnosť. Štatistiky lekárov sú totiž neúprosné, až 99% detí sa síce narodí s úplne zdravými nohami, ale až tretina sedemročných detí už trpí poškodením nôh v dôsledku nesprávne zvolenej obuvi!

topánky pre deti
Správne topánky pre deti sú dôležité pre ich vývoj

Prvé topánky a správne načasovanie

Prvé topánky pre deti by nemali slúžiť ako ozdoba či okrasa na nohy, ale na prvé krôčiky, ideálne pre vonkajšie prostredie. Tam, kde to len trochu ide, nechajte dieťa chodiť naboso, prípadne zvoľte praktické kožené topánočky. Zaobstarať prvé topánoky pre deti má zmysel až vtedy, keď dieťa chodí samo a bez opory. Ak idete kupovať prvé topánočky, je dobré mať dieťa pri sebe, aby ste mu ich mohla nielen vyskúšať, ale aby sa v nich dieťa aj prešlo. Alternatívne, a v dnešnej dobe veľmi aktuálne, si vyberte overený a kvalitný e-shop, kde si môžete váš zakúpený pár bezproblémovo vymeniť.

topánky pre deti
Kvalitný eshop pre detské topánky vám ponúka aj výmenu tovaru

Zvoľte správnu veľkosť

Veľkosť obuvi, hoci ide o veľmi dôležitý údaj, rodičia často podceňujú. Obuv by nemala byť ani príliš veľká (argument, „aspoň dlhšie vydrží“, je v tomto prípade úplne nevhodný), ani „tak akurát“, ale je potrebné dodržať rezervu s veľkosťou minimálne 1,2 cm. Nevhodne vybrané topánky pre deti môžu mať za následok deformácie chodidiel, napríklad takzvané buniony (čiže vytočené palce), alebo ploché nohy. Tie potom môžu spôsobovať daľšie fyzické ťažkosti, ktoré sa dotýkajú celého pohybového aparátu. Môžu viesť aj k bolestiam hlavy alebo dokonca k migrénam.