Ako nakupovať topánky?

Na úvod vám dám malú hádanku: „Či sa páči alebo nie, každý z nás ich potrebuje. Malé, veľké, čierne, biele, kto ich nemá, smutný bude. Farebné aj jednoliate, nohy vravia – tie sú zlaté! Čo je to?“ No predsa topánky!

Tak čo, budete smutní, že ste si dávno žiadne nové nekúpili? Je najvyšší čas to napraviť. Botičky potrebujú muži, ženy, deťúrence. To je pre nás, pochopiteľne, veľké plus, takže sa môžeme po nich v obchodoch či e-shopoch beztrestne a dlho obzerať. Vieme si však správne vybrať?

topánky
Elegantné topánky Tamaris

Rozhoduje kvalita alebo cena?

Čo je pri nákupe topánok dôležité? V prvom rade účel – podľa toho si vyberiete štýl (športový, biznis, elegantný, sexy). Nasleduje kvalita materiálu (pravá koža, syntetická koža, textil) – tá určí, koľko pohodlia si pri chôdzi doprajete. Nuž a podľa kvality materiálu a schopnosti opotrebovať sa je jasné, koľkokrát do roka budete novú obuv potrebovať. Tu prichádza na rad ďalší faktor nákupu – cena. Je vôbec v prípade topánok možné chcieť „za málo peňazí veľa muziky“?

Dnešný trh je preplnený obuvou najmä zahraničných výrobcov. Masová produkcia priniesla obrovský výber topánok a konkurencia znížila ceny. Jeden ani nemusí byť Einstein aby pochopil, že v tomto prípade ide kvalita na úkor kvantity. Myslíme dostatočne na svoje zdravie a svoje nohy?

topánky
Pánkse topánky Bugatti

Topánky nepodceňujte

Nohy, rovnako ako mnohé iné časti tela, len tak neoklamete. Nosia nás celý život a rastú s nami od kolísky až po hrob. Dopriať im pohodlné a hlavne zdravej chôdzi vyhovujúce topánky je preto to najmenej. Už deťom vyberáme topánočky, ktoré ich chodidlá a členky pri pohybe spevnia. Chceme pre nich vždy to najlepšie, hoci sa nám to môže zdať drahé. S detskými nôžkami sa ale nehazarduje. Prečo teda hazardovať s tými našimi?

Pri topánkach sa neradno nechať nalákať pekným obalom. Každý z nás chce, samozrejme, dobre vyzerať. Chceme ale aj pohodlne kráčať. Ideálne preto je hľadať taký druh obuvi, ktorý bude vyhovovať aj v našich individuálnych potrebách. Veľa chodidlá namáhate, športujete? Vyberte si odpružené podrážky. Máte chodidlá široké a vo väčšine sortimentu sa

cítite ako slon v porceláne? Vyhľadajte si výrobcu, ktorý používa špeciálne anatomické (tvaru nohy sa prispôsobujúce) stielky. Máte problémy s tým, že sa vám viac potia nohy a potrebujete modely, ktoré budú vzdušné a perforované? Dobrá správa, aj také sa dnes vyrábajú!

O druhoch topánok, ktoré sú dnes dostupné na trhu, by sme mohli napísať román. Necháme si to ale na to ďalšie zaujímavé články. Pointou toho dnešného je – do kvalitných topánok sa investovať oplatí. Resp. investovať treba. Nohy totiž na žiadny chybný krok nezabudnú a o pár rokov vám ho (stretneme sa na ortopédii) eventuálne pripomenú.