Trápi aj vaše dieťa reflux?

reflux

Reflux čo ho spôsobuje?

Reflux alebo spätný tok, je stav, keď sa sval, ktorý uzatvára žalúdok nedostatočne stiahne po prijímaní potravy a tak dochádza k návratu nestrávenej potravy smerom do pažeráka.

Tento jav umožňuje u detí odgrgnutie, čo je do štyroch mesiacov bežné aj niekoľkokrát denne. Každý tento podnet však spôsobuje dieťaťu bolesti pretože kyseliny so žalúdka dráždia steny pažeráka ako pri zvracaní. Navyše sa môže potrava dostať aj do dýchacích ciest, čo je pre dieťa už nebezpečné.

Čo robiť ak má dieťa reflux príliš často?

Treba dbať na správny prístup ku kŕmeniu. Dieťa by nemalo ani pri kojení úplne ležať, vhodná je skôr pozícia v polosede. Kojenie by malo prebiehať v pokoji a mamička musí zamedziť prejedaniu sa dieťaťa. Základným pravidlom je, že po najedení by ste mali dieťa nosiť aspoň hodinu v zvislej polohe, počkať na odgrgnutie a tak nevystavovať ešte nevyvinutý tráviaci systém zbytočnému riziku. Pri spánku treba polohovať hlavičku dieťaťa tiež vyššie. Výbornou dočasnou pomocou je podloženie nôh postieľky, napríklad hrubými knihami, na strane hlavičky.

Medzi domáce pomoci, s ktorými majú skúsenosti mamičky s portálu Modrý Koník, patrí levanduľová mastička, ktorou sa potiera bruško aj chrbátik a pomáha ukľudniť prostredie v žalúdku. Pochvaľujú si tiež prípravok Gastroruss. Podáva sa deťom tiež po dojčení a pôsobí tým, že na povrchu žalúdka vytvorí gélovú vrstvu, ktorá zabraňuje návratu stravy naspäť do pažeráka.

reflux

Reflux a možné riziká

Možné riziká neliečeného refluxu

Ak reflux po 4 mesiacoch od narodenia dieťaťa samovoľne postupne neustúpi, treba vyhľadať pomoc lekára. Ten nasadí liečbu v podobe upravenia stravy, nasadenia liečiv alebo aj chirurgického zákroku. Liečba v podobe doplnkov stravy spočíva v zahusťovaní odstredeného materského mlieka mletým svätojánskym chlebom – Nutrilonom. Takto upravené materské mlieko sa môže striedať so špeciálny antirefluxovým mliekom. Krátkodobo sa používajú lieky, ktoré upravujú kyslosť žalúdočného prostredia. Medicínskym zákrokom sa liečia len dlhodobé problémy, kedy kyseliny už poškodili sliznice pažeráka a spôsobili jazvičky alebo vredy.