Trezory sú nielen v  bankách 

     Pri výbere trezoru by sa mala venovať pozornosť niekoľkým dôležitým faktorom, ktoré budú  vyhovovať a správne zodpovedať vašim požiadavkám a konkrétnemu priestoru umiestnenia trezoru. Na úvod je dobré položiť si otázku, čo vlastne bude ukladané do daného trezoru? Na internete nájdete stovky kancelárskych, domácich a hotelových trezorov, ktorých cena, účel aj vlastnosti sú rôzne. Kúpa trezoru je často investíciou na dlhé roky, preto stojí za zváženie, aké hodnotné veci si môžeme v budúcnosti kúpiť aj my. Šperky, hodinky, drahé kovy, dlhé alebo krátke zbrane, umelecké predmety či firemné dokumenty.  Dôverné, tajné alebo prísne tajné materiály aj elektronické zariadenia a iné predmety, ktoré majú pre vás veľkú hodnotu. Všetky tieto veci by mali byť uložené v trezoroch alebo pancierových skriniach príslušnej bezpečnostnej triedy.  

dvere do trezoru
Účelnosť trezoru je základný faktor, ktorý by mal rozhodovať pri jeho výbere.

Umiestnenie, váha a rozmery trezoru 

     Keď už viete, čo presne bude bezpečne uložené v trezore, potom porozmýšľajte, kam ho umiestnite. Toto je veľmi dôležitý aspekt, ktorý je potrebné zvážiť pred nákupom. Správne umiestnenie určuje aj jeho rozmery a váhu.  Mnohé typy ponúkaných trezorov majú už zabudované montážne otvory. Vďaka tomu je možné trezor alebo pancierovú skriňu správne zabezpečiť pred nežiaducim pohybom a krádežou. Pri výbere miesta umiestnenia trezoru zvážte vŕtanie do podlahy alebo do steny. Pri preprave trezoru na miesto určenia môže byť často problémom jeho hmotnosť. Venujte pozornosť tomu, či podlaha miestnosti  vydrží väčšie zaťaženie. 

trezor
Pri výbere trezoru sú primárnym kritériom v rozhodovaní možnosti jeho umiestnenia.

Požiarna odolnosť, ochrana proti vlámaniu, alarmy

     Zvážte, či by trezor nemal chrániť vaše veci pred požiarom. Štandardne väčšina trezorov túto funkciu nemá. V dôsledku prípadného požiaru bude zničených veľa uložených vecí. Ak tomu chcete predísť, mali by ste zvoliť protipožiarny trezor. Takéto zariadenia sa vyznačujú špeciálnym dizajnom a samozrejme certifikátom potvrdzujúcim skutočnú požiarnu odolnosť. Okrem toho môžu byť niektoré trezory vybavené aj poplašnými systémami, ktoré sa spustia pri pokuse o narušenie ich bezpečnosti. Môže ísť o zvukový alarm alebo takzvaný tichý alarm – detektor, ktorý upozorní príslušné bezpečnostné služby. 

Typ bezpečnostného zámku 

     Ďalším krokom je výber správneho typu bezpečnostného zámku. Typy trezorových zámkov môžu byť na kľúč, elektronické, mechanická kombinácia, s  dvojitým zámkom alebo dokonca aj biometrické.