Tvorba web stránok – ako správne zvoliť „call to action“?

tvorba web stránok - call to action

Pri tvorbe web stránok použite „call to action“ tlačítka ako napr. toto

Každý, koho tvorba web stránok zaujíma a kto sa jej aspoň troška venuje, vám môže povedať, aké dôležité sú „call to action“, teda v preklade výzvy k akcii, na ktorejkoľvek stránke. Veď ide predsa o to, aby ste návštevníkov na vašej stránke nasmerovali k uskutočneniu konverzie, ktorá je pre vás najdôležitejšia, či už ide o objednanie služby, nákup produktov (oblečenie, topánky…) alebo stiahnutie aplikácie a ideálne aj k tomu, aby sa na vašu stránku po čase opäť vrátili. Vytvorenie jemných, nenásilných a pritom efektívnych call to action je však hotové umenie a práve preto sa na to pozrieme bližšie v tomto článku.

Tvorba web stránok a call to action – ako začať?

V prvom rade je najdôležitejšie určiť si, čo je pre vás konverzia, čo je pre vás skutočne dôležité, aby návštevník na stránke spravil. Vyvarujte sa chýb, že mu ponúknete množstvo call to action akcií, ale tiež tomu, že mu neponúknete žiadnu.

Call to action presne na mieru

tvorba web stránok - altamira

Call-to-action môžu mať rôzny dizajn

Ako príklady môžeme uviesť:

  1. Ak sa vaša tvorba web stránok venuje e-shopu s množstvom produktov, pravdepodobne bude vaša požadovaná akcia, ktorú má navštevník vykonať, kúpa jedného z nich.
  2. Ak však ponúkate produkty z vyššej finančnej kategórie a ľudia si ich chcú zvyčajne ešte pred kúpou obzrieť či vyskúšať, potom je vašim hlavným cieľom ponúknuť im návštevu vašej pobočky či kamennej predajne.
  3. Ak ponúkate službu, zrejme sa budete chcieť zamerať na jej objednanie, prípadne na vystavenie cenovej ponuky alebo kontaktovanie, či už prostredníctvom kontaktného formulára alebo emailu.
  4. Ak rozbiehate svoj vlastný blog, potom sú pre vás najlepšie call to action tie, ktoré vám prinesú isté sociálne signály. Môžete teda svojich návštevníkov požiadať o pridanie komentáru, zdieľanie článku na sociálnych sieťach alebo o LIKE na vašej Facebookovej stránke.
  5. Nuž a ak na svojej novej web stránke budete ponúkať nejaký program či aplikáciu, určite by vaše call to action mali smerovať na jej stiahnutie, vyskúšanie, prípadne kúpenie plnej verzie.

Ďalšie tipy a rady

Samozrejme, dôležité je aj správne zakomponovanie call to action do vašej stránky. Všeobecne platí, že by mali byť kontrastné k základným farbách, na ktoré sa vaša tvorba web stránok zameriava, ale zároveň by nemali pôsobiť ako rušivý prvok vo webdesigne. Takisto by mali byť krátke a výstižné (max. 5 slov) a začínať by mali výzvou na akciu, teda Kúpte, Stiahnite, Objednajte si, atď.

Ak si neviete rady pri tvorbe vašej webstránky, určite odporúčam obrátiť sa na profesionálov.