Umývačka riadu šetrí váš čas aj peniaze

umývačka riadu

Umývačka riadu vám spríjemní čas strávený v kuchyni

Umývačka riadu patrí v dnešnej dobe k lepšiemu štandardu vybavenia modernej kuchyne. Kúpou umývačky riadu sa zbavíte nielen drezu večne preplneného špinavým riadom, ale aj nepríjemných činností, akým je umývanie a utieranie riadu. K výhodám využívania umývačky riadu v domácnosti však patrí okrem uľahčenia si každodennej práce v kuchyni aj úspora času a tiež peňazí.

Výber aj veľkosť umývačky riadu závisí od počtu členov v domácnosti a tým aj od frekvencie jej používania. Tiež je potrebné zvážiť aj potrebný priestor pre jej umiestnenie.

Pre bežnú štvorčlennú rodinu je  najvýhodnejším variantom umývačka riadu široká 60 cm, ktorá poskytne dostatok miesta pre uloženie potrebného množstva tanierov a ostatného riadu, ale aj objemnejších nádob a hrncov, ktoré sú pre takúto domácnosť potrebné.

Základné programy, ktoré by vaša umývačka riadu mala mať

Program pre intenzívne umývanie silne znečisteného riadu pri vyššej teplote približne 70 °C, pri ktorom dochádza nielen k odstráneniu silných nečistôt, ale aj k dezinfekcii, býva súčasťou takmer každej umývačky riadu. Je však výhodou, ak má umývačka aj tzv. Eco program, ktorý je najúspornejší napriek tomu, že umýva riad najdlhší čas.

K základným programom by malo tiež patriť umývanie riadu pri 50 – 60°C pre bežne znečistený riad, prípadne zrýchlený program pre umytie minimálne znečisteného riadu. Výhodou umývačky riadu sú aj programy ako studené opláchnutie pri postupnom dopĺňaní umývačky alebo špeciálny program pre krehké sklo.

umývačka riadu

Pri prepojených kuchyniach s obývačkou si dajte pozor na hlučnosť umývačky

Úspora nadovšetko…

Tak, ako pri väčšine elektrospotrebičov, aj tu je potrebné myslieť na úsporu energie aj vody, a vyberať si umývačku riadu s najúspornejšou energetickou triedou minimálne A+ až A+++ , ktorá býva uvedená na energetickom štítku spotrebiča spolu s údajmi o spotrebe vody aj elektriny za jeden cyklus umytia, ale aj za celý rok.

Dôležitým údajom, ktorému treba venovať pozornosť je aj hlučnosť, najmä v prípade, ak je umývačka riadu súčasťou kuchyne prepojenej s obývacou izbou.