Veľkosť kuchyne a jej farebnosť môžu spolu súvisieť
Občas sa nám stane, že pri návšteve známych pri vstupe do ich kuchyne máme divný pocit. Niečo tam nehraje a ruší nás to. Materiálovo a farebne to na nás pôsobí rušivo a rozhárane. Ako si teda vybrať správnu farebnú kombináciu do vašej novej kuchyne? Všeobecne ale dosť zjednodušene platí, že podľa veľkosti kuchyne a jej umiestnenia v rámci nášho obytného priestoru volíme aj interiérové farby a ich kombinácie.
Budete si variť v úplne malej kuchyni?
Ak máte k dispozícii skutočne malú kuchyňu, potom je vhodné zvoliť skôr svetlejšie odtiene. Použitím sýtych výrazných farieb sa malá miestnosť ešte viac opticky zmenší. Pokiaľ ale máte k dispozícii väčší a presvetlený kuchynský priestor, potom si sýte odtiene farieb rozhodne môžeme dovoliť. Neplatí to ale o strope. Tmavá farba nad hlavou pôsobí tiesnivo, na niekoho až depresívne. Vždy sa preto oplatí nechať ho biely, alebo aspoň vo výrazne svetlejšom odtieni, než sú okolité steny miestnosti.
Kuchyne a doplnky by mali farebne zapadať
V každej kuchyni je samozrejme zabudovaná kuchynská linka určitých farebných odtieňov. Pracovná doska môže byť farebne aj materiálov odlišná a k tomu ešte farebnosť stien kuchyne. Všetky tieto prvky by mali príjemne interiérovo ladiť. Prílišné kontrasty pôsobia občas rušivo. Lenže aké farby k sebe prirodzene ladia a ktoré naopak nie? Niekto na to má cit a prirodzene vie, ako na to s výberom materiálov a ako to všetko dať dokopy v jeden príjemný a harmonický celok.
Detail robí celok aj v kuchyni
Kuchyňa nie je len kuchynská linka a pracovná doska. Osvetlenie a umiestnenie svietidiel výrazným spôsobom ovplyvní celkový dojem z priestoru kuchyne. Svoje zohrávajú aj záclony, závesy, jedálenský stôl a stoličky. Nezdá sa to, ale aj väčšie či menšie maličkosti ako sú luster, kuchynský mixér alebo aj soľnička výrazne prispejú k farebnej pohode. Nebojme sa pri interiérovom dotváraní našej kuchyne využiť všetky možnosti, ktoré moderné osvetlenie ponúka.