Vertikálne záhrady – záhrady na stenách
Popri vegetačných (zelených) strechách, o ktoré je čoraz väčší záujem, sa v poslednom období čoraz viac dostávajú v architektúre do popredia vertikálne záhrady, ako možnosť rozšíriť zelené plochy aj na miesta, kde na to nie je priestor. A to nielen v exteriéri, ale aj v interiéri.
Estetickosť a príjemné prostredie
Vertikálne záhrady už zďaleka pútajú pozornosť a lahodia oku. Na stene vášho domu, balkóne či terase môžete vytvoriť zelenú oázu na malom priestore, a priniesť tak kúsok prírody aj na šedivé fasády našich budov.
Šetria energiu
Rastliny, ktoré pokrývajú steny fasády majú dobré izolačné vlastnosti a môžu ušetriť nemalé finančné prostriedky za vykurovanie či klimatizáciu.
Ďalšie výhody zelených stien
Okrem toho, že vertikálne záhrady pôsobia ako tepelný regulátor, zachytávajú prach, redukujú CO2, obohacujú vzduch o kyslík, pôsobia aj ako zvukový izolátor, čo je nesmierne dôležité hlavne vo veľkých mestách.
Vertikálne záhrady v interiéri
Vertikálne záhrady nachádzajú čoraz väčšie uplatnenie v interiéroch administratívnych budov, nákupných centier, nemocníc a hotelov, kde zvyšovaním vlhkosti vzduchu v miestnosti pozitívne vplývajú na zdravie, pohodu a duševnú výkonnosť človeka.
Ako vertikálne záhrady fungujú
Podľa metódy Patrica Blanca, francúzskeho botanika a výskumného pracovníka, stovky rastlín tvoriace vertikálne záhrady pre svoj rast vyžadujú substrát len v malom množstve, alebo rastú bez substrátu. Táto metóda vylučuje zničenie múrov, pretože rastliny sú umiestnené na kovovom ráme, ktorý môže byť vyplnený izoláciou v určitej vzdialenosti od steny domu. Na ráme je aj plastová podložka, o ktorú sa rastliny môžu prichytiť. Prísun zálievkovej vody obohatenej o živiny je automatizovaný a zabezpečujú ho hadice nainštalované v hornej časti rámu. Zvyšná voda sa zhromažďuje v nádrži pod stenou a je znovu čerpaná na ďalšie zavlažovanie. Pre zelené steny sa hodí nespočetné množstvo druhov rastlín, od byliniek ako šalvia či rozmarín, až po trpaslišie ihličnany. Samozrejme skladba rastlín sa musí prispôsobiť podmienkam prostredia a intenzite presvetlenia. Pestovanie v interiéri si zvyčajne vyžaduje doplnkové osvetlenie.
Jednou z najpozoruhodnejších vertikálnych záhrad je záhrada na 24 poschodovej budove v Singapure, zapísaná aj do Guinnessovej knihy rekordov.