Vhodné slnečné okuliare aj na šoférovanie

Každý šofér veľmi dobre pozná nepohodu spojenú s rannou či večernou jazdou. Keď je slnko blízko svojho zenitu. Výsledné odrazy svetla môžu byť oslepujúce, čo výrazne sťažuje jazdu a v extrémnych podmienkach môže viesť k smrteľným dopravným nehodám. Takýmto situáciám však môžeme jednoducho predísť správnym výberom slnečných okuliarov pre vodičov. Dobré slnečné okuliare pre šoférov by mali zabrániť oslepujúcim odrazom svetla. Túto úlohu splnia modely s polarizačným filtrom. Polarizačné šošovky redukujú oslepujúce svetlo a zvyšujú vizuálny kontrast, čo výrazne zlepšuje ostrosť videného obrazu.

sunglassess during driving
Kvalitné slnečné okuliare zabránia odrazom svetla.

Slnečné okuliare s ultrafialovým filtrom

     Polarizačné okuliare na šoférovanie vám pomôžu vyhnúť sa nebezpečným situáciám na ceste. Dôležitá je aj vhodná sila ultrafialového filtra, pretože jeho výška určuje, do akej miery sú vaše oči chránené. Dobré okuliare na šoférovanie by mali mať aspoň UV 400 filter.

     Pri kúpe okuliarov na šoférovanie si všímajte aj to, či majú príslušné certifikáty Európskej únie. Výrobky, ktoré spĺňajú normy a smernice EÚ, majú záruku zodpovedajúcej kvality. Okuliare na šoférovanie musia chrániť náš zrak pred únavou. Najlepšie slnečné okuliare na denné jazdenie by mali mať UV filter, ktorý pohltí až 80% slnečného žiarenia. K našim očiam sa dostane len optimálne množstvo svetla pre zachovanie vynikajúcej kvality videného obrazu.

mirror sunglasses
Takzvané okuliare ,,zrkadlovky“ odrážajú skoro všetko slnečné svetlo.

Slnečné okuliare do rôznych situácií

      Šoférovať auto v zime alebo počas slnečného počasia môže byť naozaj náročné a hlavne nebezpečné. Odrazené svetlo je totiž extrémne oslepujúce, čo výrazne skracuje čas na správnu reakciu. Modely vodičských okuliarov s takýmto UV filtrom však nemusia pri nočnej jazde dobre fungovať, pretože zatemňujú videnú situáciu pred vozidlom. Polarizačné okuliare so žltými sklami sú ideálne pre jazdu v noci, Nezatemňujú okolie a eliminujú odlesky.

Jazda autom za slnečného dňa

     Niekedy polarizácia v okuliaroch nestačí, pretože eliminuje len oslepujúce horizontálne svetelné lúče. Rozumné je jazdiť s autom s tzv. zrkadlovkami na nose. Okuliare na šoférovanie so zrkadlovými sklami odrážajú takmer všetko slnečné svetlo. Takže si môžete byť istí, že sa vaše oči rýchlo neunavia príliš veľkým množstvom prichádzajúceho svetla.