Kuša môže byť vhodným darčekom

Nemusíme byť ani obdivovateľom Robina Hooda, aby sme dobre vedeli, že klasická kuša bola ako bežná strelná zbraň požívaná najmä v stredoveku. Využívala sa hlavne no nielen na lov divo žijúcich zvierat, ale  aj v častých stredovekých lokálnych vojnách a žoldnierskych operáciách. V súčasnosti sa tento druh strelnej zbrane  používa hlavne pri špeciálnych športových a súťažných zápoleniach a streľbách. Hoci určite by sme ešte našli veľa krajín a regiónov, kde miestni ludia používajú kušu ako hlavnú zbraň pri love zvierat.

Loviť kušou v prírode nie je povolené

Kúpiť kušu pre niekoho, kto má rád takýto druh zbraní a streľby, by mohol byť dobrým nápadom a určite prekvapivým darčekom. Streľba na terč alebo iný druh cieľa na pozemku za chalupou, by mohla byť príjemná víkendová zábava pre celú rodinu. Už aj preto, že patrí k tichým zbraniam. Samotný výstrel šípu je pomerne bezhlučný a bez záblesku. Je ale nutné zdôrazniť, že luk aj kuša  sú pre lov vo voľnej prírode zakázané a ich používanie je ustanovené Zákonom o zbraniach a strelive.

kuša

Zábava pre celú rodinu

 

Druhy a kvalita kuší

Kuša sa podľa účelu streľby dá využívať pre športovú terčovú a závodnú streľbu, ako aj pre pre terčovú streľbu s dostatočným výkonom pre lovenie zvierat. V našom prípade, ak uvažujeme s darčekom pre začiatočníka, je asi najvhodnejšia kuša určená pre rekreačnú streľbu. Kuše sú najčastejšie vyrobené z kvalitného dreva a ABS plastov. Na ich konštrukcii sa tiež spolupodieľajú rôzne kompozity, hliníkovo-uhlíkové zliatiny či karbón. Ich nespornou výhodou je dlhý dostrel, veľká razancia výstrelu a oveľa jednoduchšie ovládanie a mierenie na cieľ.

kuša

Perfektná domáca výroba

Ktorá teda kuša je vhodná ako darček pre úplného začiatočníka?

Najvhodnejšia pre začiatočníkov je určite kuša pištoľová. Je vhodná na príležitostnú rekreačnú streľbu. Pištoľová kuša je ľahká, malá a pri streľbe pomerné presná na ciele do 15 metrov. Pre dlhšiu vzdialenosť nie je vhodná, pretože nemá dostatočnú razanciu a strela nenaberie dostatočnú rýchlosť.